StoryEditor

Bohatší právnici môžu prísť o výhody

23.04.2012, 00:00
Bohatší právnici či advokáti -- aj takíto živnostníci doplatia na šetrenie novej vlády.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) totiž zvažuje obmedziť ich paušálne výdavky, buď podľa percenta z ich príjmu, alebo pevnou sumou. Chcel by tak zabrániť zneužívaniu paušálnych výdavkov pre tých právnikov, konkurzných správcov či likvidátorov, ktorí zarábajú státisíce eur. Aj tí si totiž dnes môžu znížiť svoj daňový základ o 40 percent. „Nepovažujem to za celkom normálne. Vždy sme sa snažili triafať do deformácií, ktoré sa týkali hlavne vyšších príjmových skupín, pričom ide aj o živnostníkov. Hovoríme síce o limite na paušálne výdavky, ale z pohľadu jeho zneužívania,“ konštatoval financmajster. Zmeny by mali byť súčasťou konsolidačného balíčka, ktorý bude platiť od budúceho roka.

Stovky miliónov
O presnej predstave, ako by chcel paušálne výdavky obmedziť, však Kažimír zatiaľ hovoriť nechce. Len advokátov je pritom v Slovenskej advokátskej komore evidovaných vyše 4 600. Koľko z nich má príjmy rádovo v státisícoch eur, však nevie ani samotná komora.

Podľa prepočtov ekonómov Ľudovíta Ódora a Michala Horvátha by sa pri obmedzení paušálov mohli ušetriť stovky miliónov eur. Záleží od konkrétneho nastavenia. „Mnoho ľudí cez voľbu právnej formy obchádza daňovo-odvodové povinnosti. Ak sa tieto diery neupchajú včas, bude pokračovať migrácia zamestnancov do týchto schém,“ uvádza vo svojej analýze dvojica ekonómov.

Samotná Slovenská advokátska komora však ministrov návrh komentovať zatiaľ nechce. „Samozrejme, pokiaľ ministerstvo financií predloží návrh, budeme s ním radi konštruktívne diskutovať,“ reagovala za komoru Monika Kuhajdová.

Podľa právnika Daniela Futeja z právnickej kancelárie Futej & partners je však zdanenie bohatších právnikov diskriminačné. „Zdaníme viac to, že niekto je skúsenejší a šikovnejší ako ostatní na trhu,“ myslí si právnik. Sám priznáva, že pokiaľ by po novom mal platiť na daniach viac, v istom momente by sa mu oplatilo pracovať menej. Zároveň by rozmýšľal o prepúšťaní. „Ja momentálne zamestnávam dohromady asi 27 ľudí, takže pravdepodobne by som aj znížil zamestnanosť,“ dodal Futej.

Postih pre vzdelaných
Samotné paušálne výdavky majú slúžiť na administratívne zjednodušenie daňových povinností pre živnostníkov. Preto prezidentovi Slovenského živnostenského zväzu Stanislavovi Čižmárikovi neprekáža snaha o zabránenie ich zneužívania na iné účely. Pritom sa však obáva, aby sa s takzvanými bohatými živnostníkmi „nezviezli“ aj malí podnikatelia. „Paušálne výdavky pomáhajú malým živnostníkom udržať sa nad vodou. Vystríhame pred hádzaním všetkých živnostníkov do jedného vreca, treba pristupovať opatrne, aby sa nikomu neublížilo,“ myslí si Čižmárik.

Aj keď ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž priznáva, že štát by takýmto krokom mohol získať do svojho rozpočtu ďalšie milióny, on by paušály nechal nezmenené. „Postihne to vzdelaných ľudí. Napríklad právnik si predsa svoje reálne výdavky z príjmov odpočítať nemôže,“ myslí si ekonóm.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. november 2022 22:35