Rokovania skupiny desiatich ministrov zahraničných vecí pod vedením nemeckého ministra Guida Westerwelleho o otázke zmeny Európskej únie (EÚ) na jednotný štát po vzore USA netreba preceňovať. Myslí si to minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD). To, že Slovensko nebolo prizvané k takýmto diskusiám, však podľa neho môže súvisieť s problematickými postojmi predchádzajúcej vlády voči Európe.
"Jedno z možných vysvetlení je to, že minulá vláda posielala isté veľmi egoistické odkazy do Bruselu, Nemecku aj všetkým ostatným. Myslíte si, že si nevšímajú odkazy o tom, kto je maoista či socialista? Odkazy o tom, že boli zle zapnuté gombíky a podobné veci? Ak ste v pozícii problematického káčatka, tak vás asi nezavolali na takúto diskusiu," vytkol kabinetu Ivety Radičovej v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.
Bytostným záujmom Slovenska je podľa neho držať sa Nemecka, keďže ide o nášho najdôležitejšieho obchodného partnera a zároveň najvýznamnejšiu ekonomiku EÚ. "Na konci dňa, keď príde k najhoršiemu, môže účet zaplatiť jedine Nemecko," upozornil Kažimír s tým, že súčasná vláda "v žiadnom prípade" nechce zostať mimo aktuálnych diskusií v EÚ.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, ktorého strana bola najsilnejším subjektom v predchádzajúcej vláde pripustil, že vtedajší kabinet bol známy pre svoj opatrný postoj k silnejšej integrácii EÚ. "Naša vláda veľmi jasne deklarovala, že nie sme práve priatelia centralizácie a federalizácie, takže my neočakávame pozvanie na stretnutia, kde sa bude hovoriť o väčšej centralizácii v Európe," vysvetlil.
Zdôraznil, že o najdôležitejších otázkach sa stále rozhoduje jednohlasne na Európskych radách, teda spoločných rokovaniach lídrov všetkých členských krajín EÚ. Zároveň je realitou, že sa popritom stretávajú politici na rôznych formálnych aj neformálnych stretnutiach, Slovensko napríklad funguje v užšej spolupráci s ostatnými krajinami V4.
"Úplnú centralizáciu odmietame. Nemyslím si, že by sme mali vytvárať jeden štát. EÚ bude funkčná vtedy, keď bude fungovať ako únia národných štátov. Musíme ale hovoriť o zefektívnení fungovania, zrýchlení rozhodovania tam, kde je treba," dodal Štefanec.