StoryEditor

Fico núka prvý ústupok biznisu. Za vyššie dane škrtne voľno

07.05.2012, 00:00
Vláda nebude súhlasiť so zrušením jedného z 15 dní pracovného pokoja iba tak.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) pre HN včera uviedol, že za tento krok očakáva protislužbu od zamestnávateľov. Ak nebudú súhlasiť, voľné dni zostanú bez zmeny. „Ak by sa takéto niečo malo stať, tak za to by som očakával veľké ústupky od zamestnávateľov. Niečo za niečo,“ povedal. „Vyššia sadzba dane z príjmu právnických osôb,“ vysvetlil premiér. Viac o požiadavke hovoriť nechcel, diskutovať má o nej vznikajúca Rada solidarity a rozvoja. Zamestnávateľov táto informácia prekvapila. O podmienke totiž dosiaľ nepočuli. „S touto požiadavkou sme zatiaľ neboli vôbec oslovení,“ reagoval tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Vláda doteraz avizovala vyššie dane len pre firmy, ktoré majú daňový základ nad 30 miliónov eur, Hošták preto nechcel možný nárast sadzby dane z príjmu pre všetky právnické osoby komentovať. Slovensko patrí počtom dní pracovného pokoja k najštedrejším v Európe. Za každý jeden prichádza naša ekonomika približne o 180 miliónov eur. Možné zníženie počtu štátnych sviatkov a voľných dní si Ficova vláda napísala aj do programového vyhlásenia.

Vláda má prehodnotenie počtu štátnych sviatkov a voľných dní vo svojom programovom vyhlásení, o ktorom budú aj tento týždeň rokovať poslanci. Premiér však za týmto zámerom jednoznačne nestojí. Argumentuje, že do základného dokumentu jeho kabinetu pretlačili tento návrh zamestnávatelia.

Opatrný Fico
„Toto sú také citlivé veci. Prišli s nimi zamestnávatelia, hovorím to, aby to nebolo pripisované iba nám,“ povedal Fico po vlne kritiky od zamestnancov a odborov. „Áno, požadovali sme to,“ potvrdil Hošták. O protislužbe v podobe vyššej sadzby dane pre právnické osoby však reč nebola. „Vláda by si mala urobiť audit verejných výdavkov a potom hovoriť o možnom zvyšovaní daní,“ pripomína Hošták. Nápad okresať množstvo voľných dní narazí na odborárov, aj keby štát viac priškrtil zamestnávateľov. „My absolútne odmietame nejaké úvahy o skrátení sviatkov, sme zásadne proti,“ uviedol pre HN prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík. Na úpravu dní pracovného pokoja nevidí dôvod.

Cirkevný alebo štátny?
„Keď niekto poukazuje na to, že máme najviac sviatkov v rámci Európy, nech si pozrie, aké máme mzdy. Je to aspoň nejaký benefit,“ dodal odborársky predák.
Fico si úskalia vládneho zámeru uvedomuje. „Pracovný fond Slovákov je veľmi vysoký, ľudia na Slovensku naozaj veľa robia čo do počtu hodín,“ dodal premiér. Vláda mlčí, ktorý z voľných dní by mal zaniknúť. Špekuluje sa, že za obeť údajne padne Veľký piatok alebo Sedembolestná panna Mária. „Toto sme príliš ďaleko,“ reagoval Fico. Pád železnej opony by sme si však mali naďalej pripomínať voľným dňom. Premiér potvrdil, že 17. novembra sa jeho vláda nedotkne. Slovenský kalendár pozná 15 dní pracovného pokoja, z toho deväť je cirkevných sviatkov.

Rada bez minulosti
O zmene počtu sviatkov a podmienke pre zamestnávateľov má rokovať nová Rada solidarity a rozvoja, ktorá vznikne v najbližších dňoch. Zamestnávatelia sa až na nej oficiálne dozvedia, za akú cenu by im Fico vyšiel v ústrety pri rušení niektorého z voľných dní. Odborárom sa nový orgán veľmi nepozdáva. „Myslíme si, že na sociálne diskusie a partnerstvo je vytvorená tripartita, ktorá vznikla zo zákona,“ argumentuje Gazdík. Nad legitimitou novej rady preto pochybuje, za rokovací stôl napriek tomu príde. Fico si od nového fóra sľubuje intenzívny sociálny dialóg. „Nechceme prijímať rozhodnutia tak, že sa stretne 14 ľudí na vláde, všetko pripravíme a v parlamente to 83 poslancov schváli, takto to robiť nebudeme,“ ubezpečuje. 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. júl 2022 06:00