V ťažkom prostredí náročného boja proti prehlbujúcim sa sociálnym problémom, ktoré znásobuje ekonomická a hospodárska kríza, sú podľa podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča potrební silní a odvážni spoluhráči.
"Inak nás nečinnosť v sociálnej oblasti môže priviesť k vojnám s horšími a krvavými zbraňami so skazou našej modrej planéty. Zabrániť tomu je spoločnou výzvou solidárnej jednotnej Európy," uviedol v tejto súvislosti.
Európska únia považuje rok 2010 za Európsky rok boja proti chudobe. Podľa Čaploviča ide aj o zmenu tradičného slovníka z boja proti chudobe proti nezamestnanosti, s bojom za zamestnanosť, vytváranie šancí pre každého. Podpora vzdelávania, udržiavanie a rast pracovných príležitostí či presun solidarity zo slovníka do konkrétnych riešení. To sú témy, pre ktoré sa spojili členské štáty Európskej únie. Tie si totiž uvedomujú, že chudoba je spoločným menovateľom mnohých ľudských nešťastí.
V krajinách európskej dvadsaťsedmičky žije viac ako 50 miliónov ľudí so zdravotným postihnutím, 40 miliónov migrantov a pod hranicou chudoby takmer 80 miliónov Európanov. V evidencii nezamestnaných je takmer 20 miliónov ľudí bez práce.
"Spoločenstvo štátov, národov a regiónov je otvoreným priestorom, v ktorom máme šance sa rozvíjať, sebarealizovať a obohacovať. Pred nami sú mnohé hrozby a nástrahy, pre ktoré je žiaduce aktívne a rovnocenné partnerstvo medzi členskými štátmi a európskymi inštitúciami," zhrnul Čaplovič.