Tento spôsob úhrady mýta bude pritom dostupný na vybraných tranzitných hraničných priechodoch do 31. marca tohto roka. Paralelne s ticketingom naďalej funguje aj výber mýta prostredníctvom palubných jednotiek.
"Požiadavku na zavedenie ticketingu sme po splnení všetkých potrebných náležitostí promptne uviedli do praxe," uviedol generálny riaditeľ SkyToll Matej Okáli. Tento krok pritom podľa neho umožňuje novela Mýtneho poriadku, ktorá nadobúda účinnosť práve 12. januára.
Ticketing môžu využívať len tranzitní dopravcovia. Tí pri vstupe na územie SR na tranzitnom hraničnom priechode zadajú základné informácie o vozidle, uvedú vybranú tranzitnú trasu a na základe týchto údajov im bude vypočítaná výška mýta, ktorú budú musieť vopred uhradiť. Na výber majú pritom zahraniční dopravcovia 18 tranzitných trás v rámci celého Slovenska. Po prejdení vybraného úseku môže dopravca bez akéhokoľvek zdržania opustiť SR.
Počas dnešnej noci dôjde k technickej aktualizácii registračnej časti elektronického mýtneho systému. Výber mýta pre štát bude pokračovať bez obmedzenia. Počas technickej aktualizácie nebude možná samotná registrácia nových vozidiel v systéme, a to približne v časovom úseku 70 minút.
Na dočasnom zavedení ticketingu sa dohodol minister dopravy Ľubomír Vážny v piatok 8. januára na rokovaní so združením dopravcov ČESMAD. Vtedy avizoval, že by mohol byť realitou do dvoch týždňov. Dôvodom spustenia náhradného spôsobu výpočtu mýta boli kilometrové rady kamiónov na hraničných priechodoch, ktoré sa začali tvoriť po zavedení elektronického výberu mýta 1. januára tohto roka.