StoryEditor

Nemecká top banka čelí škandálu. Menila kurzy

15.01.2014, 23:12
Škandál s manipulovaním Liboru ešte poriadne neutíchol a v bankovníctve je na obzore nová kauza.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že nemecká Deutsche Bank je zapletená do manipulácie menových výmenných kurzov v mene zvyšovania svojich ziskov. Napriek tomu, že zo strany úradov ešte nepadol žiadny ortieľ, banka už začala robiť „poriadky“. Podľa nemeckých médií už v tejto veci prepustila minimálne jedného obchodníka s menami. Deutsche Bank odmietla kauzu komentovať.

Na pokuty má rezervu

Ekonómovia pritom nepredpokladajú, že by prípadná finančná sankcia spôsobila banke finančné problémy. A to napriek tomu, že vlani zaplatila takmer 800 miliónov eur ako pokutu za manipulovanie so sadzbou Libor. Veľké banky si totiž vytvorili veľké rezervy na postihy od regulátorov, ktorí začali riadne dohliadať na trh po vypuknutí finančnej krízy. Samotná Deutsche Bank má na pokuty odložené štyri miliardy eur. Pozorovatelia neočakávajú ani vznik trhlín na imidži banky. „Mnohí investori vedeli alebo aspoň tušili, že sa takéto praktiky robia. Nemyslím si preto, že to výrazne poškodí imidž Deutsche Bank ako najväčšieho devízového obchodníka sveta,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis s tým, že drobných klientov banky podobné kauzy príliš nezaujímajú. Samotný šéf Deutsche Bank Jürgen Fitschen však skonštatoval, že terajšie škandály „oslabujú samotnú podstatu podnikania banky“.

Trh ovládajú previnilci

Podľa médií aj ekonómov je pritom veľmi pravdepodobné, že nová kauza sa neskončí pri Deutsche Bank. „Viac ako polovica trhu s cudzími menami je ovládaná štyrmi bankovými skupinami – Deutsche Bank, Citigroup, Berclays a UBS. Taká vysoká koncentrácia trhu môže vyvolať podobné hrozby,“ povedal analytik spoločnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Všetky štyri menované bankové domy pritom dostali pokutu aj v prípade manipulácie Liboru. Spolu doteraz zaplatili viac ako tri miliardy amerických dolárov. Pánis dokonca považuje manipulácie s kurzmi mien za bežnú praktiku. „Devízový trh dlho predstavoval raj pre manipulácie. Ide o najväčší trh sveta s denným objemom obchodov vo výške 5,3 bilióna dolárov. Patrí pritom medzi najmenej regulované trhy na svete,“ dodáva. Spôsob manipulácie pokladá za „starú známu schému“. Regulátori si ju však podľa neho začali všímať až po vypuknutí škandálu s Liborom.

01 - Modified: 2005-12-07 07:58:49 - Feat.: 0 - Title: Jozef Bíreš: Obchodníci nás majú po krk, ale bez kontroly byť nemôžu
01 - Modified: 2024-11-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Penta chce rásť s novými investormi. Prichádza Penta Fund 02 - Modified: 2024-11-08 16:18:34 - Feat.: - Title: Víťazstvo Trumpa mení situáciu. Európske banky čakajú zhoršenie svojej pozície 03 - Modified: 2024-08-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovenskí milionári čoraz viac obľubujú investície (aj) do zberateľských kúskov 04 - Modified: 2024-07-27 05:58:22 - Feat.: - Title: Milionári a umelá inteligencia: Čo očakávajú od tejto revolučnej technológie? 05 - Modified: 2024-05-24 08:42:49 - Feat.: - Title: Ľuďom sa zlepšuje finančná situácia, ostáva im viac peňazí, hovorí šéf veľkej banky pre HN
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 08:08