Slovenská vláda nevie šetriť a výdavky znižuje spôsobom, ktorý sa jej v strednodobom horizonte vypomstí. Presvedčený je o tom poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Najnovšie štatistiky Eurostatu ukázali, že deficit verejných financií Slovenska za minulý rok klesol na úroveň 2,77 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Dostal sa tak pod úroveň rozpočtového cieľa, ktorý bol stanovený na 2,94 percenta HDP. "To, že deficit je nižší, ako bol pôvodne plánovaný, je vždy dobrá správa. Už horšou správou je spôsob, akým je to dosahované. Takmer celá konsolidácia je postavená na zvyšovaní príjmov, cez zvyšovanie daní a odvodov a ešte aj tu vláda volí ten najhorší spôsob, pretože dvíha priame dane," uviedol pre TASR po skončení rokovania Výboru NR SR pre financie a rozpočet Mikloš. Výbor sa na svojom dnešnom rokovaní zaoberal Programom stability Slovenskej republiky na roky 2014 až 2017.
Podľa Mikloša je medzi ekonómami zhoda v tom, že konsolidácia, ktorá neohrozí ekonomický rast, by mala byť najmä na výdavkovej strane a ak na strane príjmovej, tak by mala byť cez dvíhanie priamych a nie nepriamych daní. "V tomto ide vláda úplne naopak, ako sú odporúčania ekonómov. Čo sa týka znižovania výdavkov, vláda síce znižuje niektoré výdavky, ale robí to tak, že tlačí na samosprávy, aby nemíňali peniaze na údržby a opravy. To samozrejme znamená, že teraz sú výdavky nižšie, ale v krátkodobom a strednodobom horizonte budú oveľa vyššie," myslí si Mikloš.
Podľa štátneho tajomníka Ministerstva financií (MF) SR Vazila Hudáka je ale zníženie deficitu dôležitým výsledkom. "Konsolidačné úsilie vo výške 1,9 percenta HDP bolo jedno z najvyšších od vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ). Tento výsledok sa podarilo dosiahnuť najmä vďaka úspešnej konsolidácii verejných financií v súlade s plánom vlády načrtnutom v predchádzajúcom programe stability," povedal na rokovaní výboru Hudák. Zároveň priblížil, že stratégia rozpočtovej politiky na najbližšie roky je zameraná na ďalšie zlepšovanie pozície verejnej správy, aby bola zaručená udržateľnosť deficitu pod úrovňou 3 percent HDP aj v rokoch 2014 a 2015. "Vláda bude pokračovať v konsolidácii verejných financií tak, aby SR smerovala k svojmu strednodobému rozpočtovému cieľu, k štrukturálnemu deficitu okolo 0,5 percenta HDP v roku 2017," povedal Hudák.