Vláda nezvláda odkúpenie akcií v Slovenských elektrárňach (SE), vyhlásil na dnešnom brífingu predseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Vyzval preto predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby odvolal ministra hospodárstva Vazila Hudáka (nominant Smeru-SD).
Neprijíma ani memorandum, ktoré chce vláda uzavrieť so spoločnosťou Enel, na základe ktorého by dohodla odkúpenie 17 % akcií SE po dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce.
Poukázal na prepojenie EPH s finančnou skupinou J&T, ktorá je spoluvlastníkom holdingu. "Keď dovolí strana vstúpiť finančným žralokom potichu do strategickej spoločnosti a potom bude deklarovať zlepšenie pozícií, keď už tam bude aj tretí subjekt, tak bez súčinnosti s ním sa to dosiahnuť nedá. Veď nebudú finanční žraloci diktovať vláde, kto a za akých podmienok odkúpi zvyšný podiel. Nemohlo to byť opačne?" spýtal sa Danko.
Navrhuje preto, aby vláda odkúpila všetkých 66 % akcií Enelu za sumu, o ktorej sa hovorí a v rámci medzinárodného tendra ich predala za trhovú cenu. "Hoc aj finančným žralokom, ale za trhovú cenu. Bolo by to spravodlivé a čestné," domnieva sa šéf SNS.
Bežnému človeku sa podľa jeho slov 350 miliónov eur môže zdať "šialená suma", ale je to len 35 % skutočnej hodnoty akcií. "To je ako keby ste kupovali motorové vozidlo v predajni a predajca by vám povedal, že vám ho dá lacnejšie o 65 %," prirovnal. Pripomenul vláde, že aj ona predaj akcií za miliardu eur v čase vlády Mikuláša Dzurindu označovala za škandalózny.
SNS preto presadzuje, aby sa strategické podniky dostali do rúk štátu a jedine ústavný zákon podľa Danka do budúcnosti ochráni záujmy štátu. Podčiarkol, že okolité štáty skupujú podiely od zahraničných spoločností, ako príklad uviedol Poľsko a Maďarsko. Poľsko podľa jeho slov teraz zmrazilo akékoľvek nakladanie s majetkom štátu.
Vláda má záujem podpísať pri predaji 33 % akcií SE Enelom s talianskou firmou memorandum o porozumení, v ktorom si uplatní opciu na získanie 17 % akcií elektrární po dokončení tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. V stredu (18.11.) to po rokovaní kabinetu avizoval premiér Robert Fico.
Predaj akcií SE je v plnej kompetencii spoločnosti Enel, ktorá je ich majiteľom a rozhodla sa predať ich, uviedla pre TASR v reakcii hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Miriam Žiaková. "Majiteľom a predajcom akcií v tomto prípade nie je štát. Naopak, štát, ako už bolo niekoľkokrát verejne prezentované, chce využiť v rámci tohto procesu otvorenie akcionárskych vzťahov v Slovenských elektrárňach pre posilnenie svojej pozície," zdôraznila Žiaková.
Danko podľa jej slov "vykopáva otvorené dvere", keďže ministerstvo dlhodobo robí konkrétne kroky. "Napríklad vyvíjaním neustáleho tlaku na dostavbu blokov tri a štyri v jadrovej elektrárni Mochovce, a to napriek skutočnosti, že je minoritným akcionárom SE," priblížila hovorkyňa.
Pripomenula, že minister hospodárstva dostal v stredu (18.11.) od vlády mandát na uzatvorenie opčnej zmluvy. "Poverila ho pokračovaním v rokovaniach o podmienkach zmeny vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovenské elektrárne, s cieľom vyrokovať posilnenie akcionárskych práv SR a možnosti získať dodatočný akcionársky podiel v spoločnosti Slovenské elektrárne," doplnila Žiaková.