Veriteľský výbor schválil záverečný návrh reštrukturalizačného plánu stavebnej spoločnosti Doprastav. Zároveň ho odporučil prijať aj účastníkom plánu. V Obchodnom vestníku o tom informoval reštrukturalizačný správca s tým, že schvaľovacia schôdza sa uskutoční 11. decembra v Bratislave.
Stavebná firma Doprastav je v reštrukturalizácii od apríla tohto roku. Ako hlavné dôvody finančných problémov spoločnosť určila tri faktory. Prvým vážnym ohrozením bolo podľa hovorcu firmy Michala Krajčíra zrušenie PPP projektu na diaľnicu D1 v roku 2010. "Doprastav v prípravnej fáze od roku 2007 vynaložil na tento projekt takmer 10 miliónov eur," priblížil hovorca. Po zrušení zmluvy prepustila spoločnosť 1247 zamestnancov, ktorým vyplatila na odstupnom 3 milióny eur.
Druhým významným faktorom boli podľa firmy pohľadávky, ktoré vznikli v zahraničí, hlavne v Poľsku. Investor odmietol spoločnosti zaplatiť za objednané a zrealizované práce navyše s tým, že o výške úhrady musí rozhodnúť súd. "Z tohto titulu zostalo Doprastavu doposiaľ neuhradených približne 50 miliónov eur," dodal.
Tretím dôvodom majú byť finančné straty z nevyplatených zákaziek, ktoré Doprastav urobil na Slovensku. Investori, ktorí buď skončili v konkurze, alebo v reštrukturalizácii či za pomoci iných nečestných konaní, zostali podľa Krajčíra Doprastavu za posledných päť rokov dlžní 42,7 milióna eur.
Spoločnosť však v septembri informovala, že pracuje takmer na "plné obrátky". Podieľa sa na výstavbe štyroch diaľničných úsekov a prijala do práce 152 ľudí, zároveň jej koncom augusta skončil dištanc z verejných súťaží.
Podľa Krajčíra tiež v lehote splatnosti uhradila obchodným partnerom a svojim zamestnancom viac ako 50 miliónov eur. Z celkovej sumy 458,8 milióna eur, ktorú si veritelia Doprastavu prihlásili do reštrukturalizácie, správca uznal 189,3 milióna eur. "Absolútnu väčšinu neuznaných pohľadávok tvoria pokuty a penále v Poľsku," odôvodnil Krajčír.
Zo sumy uznaných záväzkov tvoria podľa neho 149,4 milióna eur tie, ktoré ani nevznikli a môžu vzniknúť len teoreticky. Sú to bankové záruky za realizované stavby, možné pohľadávky od členov združení za opravy v záručnej lehote a podobne. "Záväzky z obchodného styku voči slovenským partnerom predstavujú 23 miliónov eur," doplnil Krajčír.