Rusko, Ukrajina a Európska únia podpísali vo štvrtok večer v Bruseli dohodu o obnovení dodávok ruského zemného plynu Ukrajine počas zimy. Dohoda sa týka obdobia do marca 2015, oznámila Európska komisia.
"Som rád, že politická zodpovednosť, logika spolupráce a obyčajný ekonomický rozum zvíťazili," vyhlásil predseda EK José Manuel Barroso po tom, ako bol svedkom podpísania dohody.
"Je to dôležitý krok pre našu spoločnú energetickú bezpečnosť na európskom kontinente. Teraz už nie je dôvod, aby ľudia v Európe túto zimu ostali v chlade," dodal Barroso, ktorý v piatok odchádza z funkcie.
Dohodu podpísali ministri energetiky oboch krajín a komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger. Šéfovia ruskej a ukrajinskej plynárenskej spoločnosti podpísali separátny dokument, informovala agentúra Reuters.
Dobrá správa pre Slovensko
Ruské dodávky pre Ukrajinu sú dobrou správou pre Slovensko. Bez dohody by totiž hrozilo, že sa zopakuje situácia z roku 2009. Rusi vtedy obmedzili Kyjevu dodávky, pretože nebol schopný platiť. A Ukrajinci začali odčerpávať z potrubia plyn, ktorý bol určený pre európskych odberateľov. Moskva na to zareagovala tak, že na pár týždňov úplne zastavila prepravu plynu cez územie Ukrajiny. Slovenské podniky preto museli na určitý čas odstaviť výrobu, pretože sme potrebovali komoditu na vykurovanie domácností.
Dnes sme na podobnú situáciu pripravení lepšie. Môžeme dovážať plyn cez Česko a Rakúsko a máme naplnené zásobníky. V prípade krízy by však na trhu nebolo očakávané množstvo plynu, čo by zatlačilo na jeho cenu.
Dohodli sa na zľave
Dôležitou súčasťou dohody medzi Ukrajinou a Ruskom je aj dohoda o cene, ktorú budú Ukrajinci platiť Gazpromu. Oettinger oznámil, že Ukrajina zaplatí Rusku nedoplatky za zemný plyn vo výške 1,45 miliardy dolárov v priebehu najbližších dní. Rusko zasa "okamžite" uplatní vládny výnos o znížení ceny za plyn pre Ukrajinu o 100 dolárov na približne 385 dolárov za 1000 kubických metrov. Kyjev bude mať následne prístup k dodávkam ruského plynu výmenou za platby vopred.
Gazprom pritom na jar účtoval nášmu východnému susedovi až 485 dolárov za tisíc kubíkov, čo bolo o 80 percent viac, ako v prvom štvrťroku. Bola to ruská reakcia na revolúciu v Kyjeve, počas ktorej ľudia dali jasne najavo, že chcú byť súčasťou Európskej únie, a nie pripravovanej Euroázijskej únie, ktorú Moskva plánuje založiť ako protiváhu Západu.
Ukrajina podľa komisára zároveň súhlasila, že vyrovná ďalší dlh za plyn vo výške 1,65 miliardy dolárov do konca roka, informovala agentúra DPA.