StoryEditor

Ruský plán ohrozuje naše zisky. Šefčovič má riešenie

15.01.2015, 23:00
Autor:
pejpej

Nový plynovod do Európy obíde Ukrajinu a bude viesť cez Turecko. To je predstava, ktorú na stredajšom stretnutí s podpredsedom Európskej komisie pre energetiku Marošom Šefčovičom predstavil šéf ruského Gazpromu Alexej Miller.

Moskva podľa jeho vyjadrení už v budúcnosti nepočíta s tranzitom cez územie nášho východného suseda, pretože Ukrajinu nepovažuje za spoľahlivého partnera. A Európe odkazuje, aby čo najskôr začala budovať nové potrubia do Turecka.

Zámer Gazpromu je hrozbou aj pre Slovensko. Spolu s Ukrajinou by nový plynovod obišiel aj nás a pološtátna firma Eustream by prišla o veľkú časť svojich ziskov. Tá na preprave zarába stovky miliónov ročne aj vďaka trase z východu na západ.

Brusel s Ukrajinou počíta

Slovenský diplomat Millerov plán neodmietol. Pre agentúru Reuters však vyhlásil, že tranzit cez Ukrajinu by mal pokračovať aj v prípade budovania nových plynovodov z Ruska do Európskej únie. „Môžeme nájsť nejaké lepšie riešenie,“ citovala Šefčoviča agentúra AP. Nič bližšie však k téme nepovedal.

O tom, že Brusel počíta s ukrajinskou trasou pri preprave ruského plynu, svedčí okrem Šefčovičovho vyhlásenia aj fakt, že európske banky poskytli Kyjevu pôžičku 300 miliónov eur na modernizáciu potrubí. Hoci Moskva sa vyhráža, že ak sa Európa nenapojí na turecký plynovod, predá komoditu iným zákazníkom. Odborníci berú vyjadrenia Rusov s rezervou. „Obe strany sú od seba závislé. Únia potrebuje ruský plyn a Moskva európske peniaze,“ poznamenal analytik J&T Banky Michal Šnobr. Vyhlásenia Gazpromu preto vníma len ako ekonomické vyhrážky v rámci politického boja o vplyv na Ukrajine.

Pomoc pre Balkán

Brusel pracuje na vstupe Kyjeva do Európskej únie a na druhej strane rokuje s Rusmi aj o nových plynovodoch na posilnenie energetickej bezpečnosti. Ide najmä o krajiny na Balkáne. Napríklad Rumunsko či Bulharsko nemajú na výber viac trás na dovoz plynu. Platí pritom aj pravidlo, že čím väčší výber, tým výhodnejšia cena.

Slováci však prišli s iným riešením než Rusi. Eustream pripravil projekt Eastring, vďaka ktorému by spomínané krajiny mohli dovážať plyn novou trasou z Ukrajiny. Kapacitne by potrubie nedosahovalo ani polovicu tureckého plynovodu. Stačilo by však na zásobovanie problémových štátov a zároveň by neohrozilo slovenskú trasu na západ.

01 - Modified: 2007-02-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Profil: Silvia Hroncová
01 - Modified: 2024-11-23 09:43:35 - Feat.: - Title: Ako vyriešiť firmám návratnosť fotovoltiky 02 - Modified: 2024-11-22 10:23:36 - Feat.: - Title: Investor z USA chce kúpiť plynovod Nord Stream 2. USA a Európa by mali potrebné páky proti Rusku 03 - Modified: 2024-11-15 23:02:33 - Feat.: - Title: Žiga pre HN: Prečo sa v Únii stále hráme na nejaký Green deal, keď tvoríme len sedem percent emisií na svete? 04 - Modified: 2024-11-13 12:17:08 - Feat.: - Title: Vietnam plánuje obnoviť svoju jadrovú energiu. Chce tým uspokojiť svoje rýchlo rastúce energetické potreby 05 - Modified: 2024-10-13 12:47:26 - Feat.: - Title: Reportáž HN: Kazachovia otáčajú energetický kurz, najnovšie stavili na jadrové elektrárne. Pomôžeme im s nimi?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. november 2024 03:26