Sedíte v lóži na najlukratívnejšom mieste. Okolo vás je 50-tisíc divákov. A sledujete, ako váš tím víťazí a získava trofeje. Vďaka vám. Ste totiž miliardár a úspešný biznismen, ktorý si splnil svoj sen a „futruje“ milióny eur do futbalu. Takto v skratke vyzerá svetový futbal modernej doby. Už nezáleží na tom, či ide o slávny klub s bohatou históriou, alebo či máte skvelých hráčov.
Ide o prestíž
Už je to hlavne o tom, ktorý majiteľ zaplatí viac za svetovú hviezdu. A keď máte v tíme hráčov ako Lionel Messi, Cristiano Ronaldo či Zlatan Ibrahimovič, trofeje sa vám získavajú ľahko. Futbal je hra, ale trend je taký, že je to hra pre najbohatších ľudí sveta. Väčšinu najsilnejších futbalových klubov vlastní nejaký miliardár, čo je trend posledných desiatich rokov. Taký je príklad aj anglického futbalového veľkoklubu Manchestru City.
Šejk Mansúr doň v priebehu krátkeho času nalial milióny eur a už sa aj dočkal majstrovského titulu. A nezastaví ho nič, pretože si môže kúpiť kohokoľvek. „Peniaze však futbalu môžu aj ublížiť. Vidíte to napríklad na Manchestri City. Šejk Mansúr má neobmedzené množstvo peňazí a kupuje každého kvalitného hráča,“ tvrdí pre HN marketingový manažér. Pre miliardára je totiž vlastniť úspešný futbalový klub obrovská prestíž. „Je to skvelá prezentácia,“ dodal Klečka.
Sponzori platia čoraz viac
Peniaze vo futbale vládnu aj preto, že kluby sú každý rok bohatšie. Majú neuveriteľné sponzorské kontrakty a skoro každá veľká celosvetová firma sponzoruje niektorý z futbalových veľkoklubov. „Kluby si vedia posilniť svoju značku, a preto im narastajú príjmy. Firma, keď sa stotožní s niektorým klubom, tak je schopná a ochotná platiť obrovské peniaze,“ hovorí futbalový agent Július Bielik. A to sa preukazuje aj na platoch hráčov, ktoré každý rok rastú.