Lídri Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojených štátov sa dnes telefonicky dohodli, že podniknú ďalšie opatrenia proti Rusku za ukrajinskú krízu. Informoval o tom francúzsky prezidentský palác, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra Reuters.
Lídri vyjadrili v spoločnom vyhlásení ľútosť, že Rusko nevyvíja tlak na proruských separatistov na východe Ukrajiny, aby si sadli za rokovací stôl, a ani nerobí kroky, aby sa zabezpečila kontrola rusko-ukrajinskej hranice.
Angela Merkelová a Francois Hollande. Snímka: Reuters
Politici spomínaných veľmocí takisto pozorne sledujú, či Rusko poskytuje priamu vojenskú podporu separatistom na východe Ukrajiny, ktorí bojujú proti centrálnej vláde v Kyjeve. Vo vyhlásení to dodal úrad francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.
"Za týchto podmienok päť hláv štátov a vlád potvrdilo svoj úmysel prijať nové opatrenia proti Rusku," uvádzalo sa vo vyhlásení.
Ráznejší postup voči Rusku si získava podporu v Nemecku. Viac než 50 % Nemcov je ochotných podporiť tvrdšie sankcie voči Rusku za jeho podiel na situácii na Ukrajine, a to aj v prípade, že by mohli spôsobiť "stratu mnohých pracovných miest" a spomalenie rastu nemeckej ekonomiky. Vyplýva to z telefonického prieskumu, výsledky ktorého zverejnil nemecký týždenník Der Spiegel. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.
"Pre väčšinu Nemcov, ktorí sa na prieskume zúčastnili, sú prísnejšie sankcie za aktivity Ruska dôležitejšie než ekonomické záujmy," uvádza sa v správe.
Podľa spoločnosti pre prieskum trhu TNS-Infratest asi 52 % respondentov podporuje sprísnenie sankcií voči Rusku najmä potom, čo 17. júla havarovalo na východe Ukrajiny lietadlo malajzijských aerolínií letiace z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. TNS-Infratest uskutočnila prieskum pre Der Spiegel na vzorke 1000 ľudí v dňoch 23. a 24. júla.
Prieskum naznačuje, že nálady v Nemecku sa pomaly začínajú obracať v prospech tvrdších sankcií voči Rusku, čo donedávna ešte v krajine neplatilo. V minulých dňoch sa podobne vyjadrili aj niektoré nemecké podnikateľské organizácie. Ako napríklad povedal Eckhard Cordes, predseda nemeckého Výboru pre ekonomické vzťahy s východnou Európou, sú ochotní podporiť aj tvrdšie sankcie voči Moskve, ak prezident Vladimir Putin nebude ochotný spolupracovať na stabilizácii situácie na Ukrajine "Firmy sa prispôsobia tomu, o čom rozhodnú vláda a Európska únia. Ak povedia, že Rusko dostatočne nespolupracuje a musíme prijať tvrdšie sankcie, na 100 % to podporíme," povedal Cordes.
Ešte nedávno pritom on aj ďalší predstavitelia organizácií zastupujúcich nemecké podniky odmietali sankcie EÚ voči Rusku s tým, že by to v proexportne orientovanej nemeckej ekonomike mohlo spôsobiť stratu tisícok pracovných miest. Obávali sa aj zvýšenia cien energií v Európe. Export Nemecka do Ruska klesol za prvé štyri mesiace tohto roka o 14 % a Cordes varoval, že pokles obchodu ohrozuje v Nemecku asi 25.000 pracovných miest.