Bol práve na traktore, ale telefón zdvihol. „Počkajte chvíľu, vypnem motor, aby sme sa počuli,“ hovorí mladý farmár Andrej Francisci, keď sme mu zavolali. Hluk na druhej strane „drôtov“ utíchol a mohli sme hovoriť. „Som na poli, robím podmietku. Chystám pôdu na sejbu ozimnej pšenice,“ vysvetlil Andrej. Spolu s bratom a otcom majú rodinnú farmu. Gazdujú na 315 hektároch. Oproti iným agropodnikom je ich farma trpaslíkom. No pre troch chlapov aj tak „zaberák“.
Andrej je mladý farmár. Podniká v obci Košúty v okrese Galanta. Očakáva, že štát mu pomôže. Dotáciami i pôdou. Tým by rodinnú firmu mohol rozšíriť. Rezort pôdohospodárstva totiž pripravil koncepciu pomoci mladým, novým a rodinným farmárom. Hoci doteraz na nich príliš nemyslel. Tak to už vyžaduje Brusel a my sa tomu prispôsobujeme.
Mladých farmárov je na Slovensku ako šafranu. Väčšina „gazdov“ má už okolo šesťdesiatky a odchádzajú postupne do dôchodku. „Mám záujem o prenajatie pôdy z pozemkového fondu, ale aj o finančnú dotáciu, ktorú ponúka štát,“ dodáva Andrej. Ministerstvo chce mladým prispieť aj 40-tisíc eurami na nákup techniky. Nie je to veľa. Asi tak na jeden menší traktor aj s prívesom. Andrej by potreboval aj kombajn či disky na podmietanie. Možno práve do toho investuje peniaze, ak ich od štátu dostane.
Viac informácií o zmenách v poľnohospodárstve sa dočítate v zajtrajších tlačených HN.
- Akú podporu ponúka štát na rozbeh začínajúcim a rodinným farmárom
- Plusy a mínusy zákona o pôde
- Ako zverejniť predaj pôdy v registri
Viac informácií o zmenách v poľnohospodárstve sa dočítate v zajtrajších tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie cez SMS na váš mail TU.