To neznamená, že sme pred nimi zatvorili dvere, práve naopak – povedal pred vyše rokom pre HN štátny tajomník rezortu financií Peter Pellegriny. A zdá sa, že až doteraz nemal kabinet Roberta Fica silu ich otvoriť. Ako totiž ukázala najnovšia analýza Inštitútu finančnej politiky, aj na budúci rok sa budeme musieť spoliehať v prevažnej miere prevažne na príjmy.
Tie v praxi tvoria z budúcoročného balíka vyše miliardy eur k 220 miliónom na výdavkoch. Za príjmami treba hľadať napríklad boj proti daňovým únikom, ale aj zavedenie nových licencií, osobitého odvodu pre regulované firmy, ale aj dividendy. „Je ťažké hľadať univerzálne riešenie. Ale je zrejme lepšie, ak je váha viac na strane výdavkov,“ konštatoval analytik ČSOB Marek Gábriš. Ak by teda štát viac šetril, nemusel by dvíhať dane.
V praxi totiž pri skutočne cielených škrtoch dokáže štát ušetriť nemalú sumu peňazí. Často odporúčaným cieľom sú rodinné dávky. Týmto smerom chcela ísť aj časť Ficovej vlády. Premiér však nakoniec veľkú časť zmien zastavil.
Rezort financií však odkázal – v roku 2013 sa zameriavame prevažne na výdavky, tvoria 60 percent opatrení. Na druhej strane, analyticky upravené čísla hovoria o tom, že aj v tomto roku je prevažná časť znova len na vyzbieraní väčšieho balíka peňazí.
Kažimír však nie je jediný minister, ktorého zachraňovali skôr príjmy. V podobnej pozícii bol podľa analýzy aj jeho predchodca Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Výdavky z jeho celého balíka opatrení tvorili približne len polovicu.
Podľa analytika SAV Vladimíra Baláža je však skôr problémom spôsob, akým štát viac peňazí vyberá. A to napríklad cez rôzne mimoriadne opatrenia, ako dividendy. Bolo by sa treba pozrieť napríklad na to, či budeme schopní „utiahnuť“ zdravotníctvo, kde sú všetky úkony akoby bezplatné.