Skoncovať s tým, aby verejné obstarávania vyhrávali firmy s nejasnými vlastníkmi. Alebo firmy, kde majú účasť verejní funkcionári, napríklad politici. Tak to by mala podľa vlády vyriešiť novela verejného obstarávania. „Nejaká schránková firma v krajine, kde sa nevieme dostať k informáciám, kto je skutočný vlastník, ak by sa takáto firma prihlásila do verejného obstarávania, bude zo zákona z neho priamo vylúčená,“ objasnil zámer premiér Robert Fico (Smer-SD). Novinka by mala platiť od začiatku roka a už pozajtra by ju mal schváliť parlament. Odborníci aj opozícia však tvrdia, že zákon sa v tejto podobe bude dať obísť a nezaručí, že v tendroch neuspejú podvodné firmy.
Pozrite si štyri výhrady opozície v prehľadnej prezentácii.
Zmenu pritom pripravila samotná vláda ako reakciu na kauzu predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici, ktorá stála stoličku ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, ako aj šéfa parlamentu Pavla Pašku (obaja Smer-SD). Priamo za nákupom totiž stojí firma Medical Group SK, v ktorej bol kedysi Paška. Kroky však od Medical Group vedú údajne až k schránkovej firme na ostrove Belize.
A práve na schránkové spoločnosti sa vláda v novele zamerala. Po novom sa už nebude môcť na verejnej súťaži zúčastniť firma, ktorá sídli v štáte, kde sa nezverejňujú vlastnícke štruktúry podniku. Takým štátom je napríklad aj Cyprus. Rovnako zákaz platí aj pre firmy zo Slovenska, ktoré budú mať spoločníkov či akcionárov z takej krajiny, kde sa nedá zistiť, o koho ide. Odborníci však upozorňujú, že tu sa môže nový zákon dostať do konfliktu s európskym právom.
Obmedziť chce vláda novelou aj účasť politikov na tendroch. O verejné peniaze sa nebudú môcť uchádzať ani spoločnosti, v ktorých majú viac ako 10-percentný podiel verejní činitelia.