Zatvorené úrady a múzeá, státisíce Američanov na vynútenej dovolenke či milióny ľudí bez načas vyplatených sociálnych dávok. Tak včera vyzeral prvý deň v Spojených štátoch po tom, ako americkej vláde došli peniaze na chod štátu.
Doma muselo zostať 800-tisíc zamestnancov, ktorí sú platení zo štátnych peňazí. „Vládne tu z toho veľké sklamanie. Politici, ktorí to všetko spôsobili, svoje platy dostanú. Ľudia odkázaní na rôzne dávky, ako napríklad vojnoví veteráni z Afganistanu, však zostanú úplne bez peňazí. Úrady sú zatvorené, takže im dávky nebude mať kto poslať,“ vysvetľuje Petra Kazimírová, Slovenka pracujúca na newyorskom letisku JFK.
Zatvorená Socha slobody
Kazimírová pritom patrí ešte medzi tých šťastnejších. Síce ju platí štát, ale je zamestnaná v záchrannej službe, takže do práce musí ísť aj dnes. Ďalšie státisíce štátnych zamestnancov si však museli vziať neplatenú dovolenku. „Samozrejme, sú z toho nešťastní. Nie je to fér. Niečo podobné Američania zažili už v roku 1996 a len málokto predpokladal, že sa to môže zopakovať. Teraz vidíme, že to je možné aj v súčasnosti,“ pripomína Kazimírová.
Na tzv. shutdown, teda odstávku štátu, však doplatia nielen Američania, ale aj cudzinci, ktorí sú momentálne v Spojených štátoch. Pozatvárané sú všetky pamiatky vrátane newyorskej Sochy slobody či slávneho komplexu Smithsonian vo Washingtone, ktorý je s 19 múzeami a galériami najväčším svojho druhu na svete.
Vynútený odchod
Naprázdno obídu aj ľudia, ktorí chceli navštíviť niektorú z množstva zoologických záhrad v USA. Predčasne tiež musia odísť turisti z vyše 350 národných parkov po celej Amerike. Dostali dva dni na to, aby opustili územie parkov. „Ak to takto pôjde ďalej, budeme strácať 750-tisíc návštevníkov denne,“ potvrdila americká Asociácia na ochranu národných parkov. V praxi to znamená, že štátna pokladnica príde len na vstupnom do národných parkov každý deň o 30 miliónov dolárov.