StoryEditor

Slovenské firmy chcú zažalovať štát. Kvôli zákonom o odpadoch

28.10.2013, 23:00
Odpady. Recyklátorské spoločnosti žiadajú vládu, aby zmenila postoj. Nové zákony podľa nich nie sú v súlade s európskou legislatívou.

Vláda bude musieť riešiť ďalšiu arbitráž o milióny eur. Ak nezmení postoj k chystanému novému zákonu o odpadoch. Takýto odkaz vyslali slovenské recyklátorské firmy ministerstvu životného prostredia. Podľa nich nie je plánovaný nový zákon o odpadoch v súlade s európskou legislatívou.

Odvolávajú sa aj na správu, ktorú vypracoval český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. „Dotknutí členovia, ale aj ostatní podnikatelia pôsobiaci v odpadovom hospodárstve budú zvažovať náhrady za škody tým vzniknuté a uplatňovať si nároky na ich náhradu voči štátu,“ potvrdzuje plánované kroky Ján Zvonček, prezident Republikovej Únie Recyklačného Priemyslu. Podnikatelia si chcú nárokovať peniaze, ktoré do svojich firiem investovali. Podľa ich zväzov ide o milióny eur. Odpadári zvažujú podľa Jána Zvončeka aj štrajky.

 

Vraj likvidujú slovenské firmy

Slovenskí recyklátori ministerstvu životného prostredia vyčítajú najmä to, že zmenami zákona podľa nich zničí recyklačný priemysel na Slovensku. „Zber a spracovanie odpadov dajú do rúk zahraničným subjektom,“ vysvetľuje Ján Zvonček. Podľa nového zákona sa totiž o spracovanie odpadu majú starať výrobcovia a dovozcovia tovarov. Pri niektorých druhoch výrobkov, najmä v elektrotechnike, neexistujú slovenskí výrobcovia a tak sa o odpad postarajú firmy z cudziny.
 

Vytvorí sa monopol?

Všetky recyklátorské firmy preto zvažujú hromadnú žalobu na európskej úrovni. Ich zámer podporil posudok Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, hovoriaci o nesúlade s európskymi pravidlami otvorenej súťaže v odpadovom hospodárstve. „Plne sa s nim stotožňujeme. Z dôvodu, aby tu nevznikol vertikálny monopol výrobcov a dovozcov, ktorí by si chceli zabezpečiť možnosť prevzatia zodpovednosti za zber a recykláciu odpadov,“ potvrdzuje zámery celého spektra recyklátorov Peter Krasnec, prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve. Dodáva, že ak sa znenie nového zákona o odpadoch nezmení, k hromadnej žalobe by sa pridali aj firmy z ich asociácie.

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Radovan Kazda označil reakcie recyklátorských firiem za prehnané. Súčasný systém napríklad pri recyklácii batérií považuje za monopolný už v dnes. „Domnievam sa, že súčasné navrhované znenie novely zákona o odpadoch nezadáva dôvod na úspešný výsledok prípadnej arbitráže,“ hovorí Radovan Kazda.

 

Žaloby sa neboja

Podľa Kazdu sa totiž otázky, ktoré zodpovedal český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže, netýkali priamo plánovaných slovenských zmien.

Na druhej strane, ministerstvo životného prostredia by si podľa Radovana Kazdu malo pozorne preštudovať správu spomínaného úradu. „Stanovisko úradu je v zhode s predstavami rezortu o budúcom fungovaní odpadového hospodárstva na Slovensku,“ konštatuje hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Potvrdzuje ďalej, že odborníci ministerstva už stanovisko českého úradu, ktorým recyklátori argumentujú, preštudovali. K prípadnej arbitráži sa vyjadrujú diplomaticky. „Podanie žaloby na medzinárodnú arbitráž je legitímna aktivita a nebudeme sa k nej vyjadrovať,“ dodal Maroš Stano. Podľa Andreja Leontieva, partnera advokátskej kancelárie Taylor Wessing, by sa mali slovenské firmy obrátiť najprv na slovenské súdy. „Český úrad nemá kompetenciu vyjadrovať sa k zákonnosti slovenských predpisov. Ak je však jeho argumentácia presvedčivá, môže si ju osloviť slovenský úrad. Samotné stanovisko českého úradu môže teda slúžiť len ako podporný argument,“ dodal Andrej Leontiev.
 

 

01 - Modified: 2005-08-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vulkan bude asi vyrábať kondómy s CPR
01 - Modified: 2023-03-25 09:20:28 - Feat.: - Title: Banské múzeum zničil požiar a nemá poistku, podľa Ministerstva životného prostredia má právnu subjektivitu 02 - Modified: 2023-03-25 09:54:44 - Feat.: - Title: Stomiliónový kontroverzný projekt na juhu Slovenska sa pohol. Zelenú mu dali u Budaja 03 - Modified: 2023-03-19 05:37:41 - Feat.: - Title: Sporné toky peňazí u Budaja za teplý vzduch. Štát získal 284 miliónov, no chváli sa vratkou 22 miliónov 04 - Modified: 2023-02-07 17:58:00 - Feat.: - Title: Budajov rezort odmieta kritiku zamestnávateľov pre klimatický zákon, chce s nimi diskutovať 05 - Modified: 2023-01-30 14:19:25 - Feat.: - Title: Prvý klimatický zákon vytvorí novú radu, prinesie možnosť občianskej žaloby a sankcie pre ministerstvá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. marec 2023 11:54