Jedným z víťazov končiaceho sa roka bol bezpochyby aj mexický miliardár Carlos Slim Helú, ktorý sa v rebríčku časopisu Forbes stal už štvrtýkrát za sebou najbohatším mužom sveta. Americký magazín odhadol Slimov majetok na 73 miliárd dolárov, čo je o štyri miliardy viac, než podľa rebríčka z roku 2012. Mexický telekomunikačný magnát si aj vďaka tomu udržal náskok pred zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom.
Medzi svojimi krajanmi však 73-ročný šéf firmy Américan Móvil, ktorá tento rok na burzách narástla o štyri percentá, populárny rozhodne nie je. „Povedzme, že ho ľudia neriešia. Nie je obľúbený,“ hovorí Jésus Lata, študent z mexickej metropoly.
Práve Jésus patrí medzi tých ľudí, ktorí ako svojho mobilného operátora zásadne používajú konkurenčný Movistar patriaci do impéria Telefónica. „Rozhodol som sa, že nechcem platiť Slimovi, niekedy je to však ťažké,“ hovorí mladý muž.
Okrem operátora totiž Slim vlastní aj sieť obchodov Sanborns. Jésus pritom spomína aj podozrivé praktiky Slima v rámci konkurenčného boja. „Stalo sa mi v jeho obchode, že moja sieť mi jednoducho nefungovala. Rovnako niektoré stránky pri konkurenčných poskytovateľoch internetových služieb niekedy nefungujú,“ dodal.
Slim sa ani v Mexiku nevyhne porovnaniu s Gatesom, svojím najväčším rivalom z rebríčka Forbesu. Poukazuje na to majiteľ konzultačnej firmy v oblasti ľudských zdrojov Saul Janez. Mexický miliardár sa podľa neho neteší obľube najmä kvôli spôsobu, akým zbohatol. „Nie je to Bill Gates, ktorý niečo vymyslel a predal. Slimovi predal štátne telekomunikácie prezident,“ tvrdí Janez. Mnohí Mexičania teraz hovoria, že neexistuje ekonomické, ale len politické vysvetlenie tohto predaja.
Podľa ekonómky Mirey Amadorovej je zase paradoxné, že najbohatší človek sveta pochádza z krajiny, kde veľa ľudí zarába veľmi málo.