Namiesto obnoviteľných zdrojov zaplatíme pracovné miesta na východnom Slovensku. Taký je stručný záver včerajšej parlamentnej Komisie pre energetiku, ktorá prebrala novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch. Tá totiž zaručí pre košické oceliarne U. S. Steel 15 miliónov eur ročne za elektrinu, ktorú fabrika vyrobí a dodá do siete. „Nielen spoločnosť U. S. Steel môže byť podporená, ale každý jeden subjekt, ktorý splní stanovené pravidlá,“ reagoval včera minister hospodárstva Tomáš Malatinský (Smer-SD). Na druhej strane predpis, ktorý začne platiť od budúceho roku, nastavil horšie podmienky pre výrobcov zelenej energie. To by malo odradiť investorov a ľudia za to budú mať stabilnejšie ceny elektriny. Čím viac obnoviteľných zdrojov totiž vzniká, tým drahšia je energia pre spotrebiteľov. O novele zákona budú hlasovať poslanci na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína už dnes. Očakáva sa, že by mala bez problémov prejsť.
Vládny záväzok
Podniky, akým je aj U. S. Steel, tak budú dostávať výhodné ceny za to, že vyrábajú elektrinu z hutníckych plynov. Faktom je, že do parlamentu ide návrh zákona na základe memoranda, ktoré podpísala vláda s americkou spoločnosťou v marci. No okrem oceliarní sa žiadna iná firma neozvala s tým, že podporu využije tiež. Vďaka záväzku akcionári v oceliarňach sľúbili, že na Slovensku zotrvajú minimálne ďalších päť rokov. Zachráni sa tak viac než 12-tisíc pracovných miest.
Minimálna cena však bude 75 miliónov eur – práve toľko zaplatia spotrebitelia elektriny počas piatich rokov. Ak Američania vydržia na Slovensku dlhšie, účet za U. S. Steel bude rásť. Celkovo získa firma nárok na podporu na 15 rokov, čiže celková sa pomoc môže vyšplhať až na 225 miliónov eur.
Ostatní majú smolu
O podporu včera na zasadnutí komisie žiadali aj iné firmy. Výrobcovia energie z bioplynu a zo slnka napríklad navrhli doplatky na elektrárne, ktoré postavia v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Zástupcovia štátu to odmietli. „Spôsobilo by to ďalší tlak na cenu elektriny,“ reagoval generálny riaditeľ sekcie energetiky Ján Petrovič. V podobnom duchu reagoval aj šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Práve jeho úrad určuje tak ceny energií pre domácnosti, ako aj pravidlá pre trh s obnoviteľnými zdrojmi.