Kyjev sa sťažuje v Bruseli, že dohoda medzi slovenským prepravcom plynu Eustream a ruským koncernom Gazprom, ktorá zabraňuje reverznému toku plynu späť na Ukrajinu, porušuje legislatívu Európskej únie (EÚ). Informovala o tom agentúra Reuters.
Ukrajina sa snaží obmedziť energetickú závislosť od Ruska a v rámci týchto snáh opakovane žiadala Slovensko, aby umožnilo reverzný tok cez jeden zo štyroch plynovodov na prepojovacích bodoch Užhorod - Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenských hraniciach. Eustream to však odmietol a ako dôvod uviedol dohodu s exportnou divíziou Gazpromu.
"Výsledkom je, že ukrajinské a európske energetické spoločnosti nemôžu využívať túto plynovú prípojku. Tento zdedený kontrakt medzi Eustreamom a Gazprom Exportom predstavuje priame porušenie legislatívy EÚ," uvádza sa v liste ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka najvyšším predstaviteľom únie, ktorý má agentúra Reuters k dispozícii.
Agentúra Reuters nezastihla predstaviteľov Eustreamu ani slovenského ministerstva hospodárstva, aby sa k uvedeným informáciám vyjadrili. Európska komisia (EK) ich nekomentovala.
Sťažnosť Ukrajiny prichádza po aprílovom zverejnení výsledkov dvojročného vyšetrovania Európskej únie, ktoré dospelo k záveru, že Gazprom zneužíva svoje dominantné postavenie v Poľsku, Maďarsku a ďalších šiestich východoeurópskych krajinách tým, že vytvára "umelé prekážky" brániace tranzitu plynu.
Spustenie reverzných tokov plynu smerom na východ bolo súčasťou odpovede EÚ na rozhodnutie Gazpromu prerušiť dodávky plynu na Ukrajinu v roku 2014. Dôvodom bol spor o cenu plynu a nedoplatky Kyjeva.
Slovensko vlani v septembri spustilo reverzný tok na Ukrajinu cez plynovod Vojany - Užhorod. Kapacita plynovodu je 14,5 miliardy kubických metrov (m3) plynu ročne.