StoryEditor

Kríza pochovala jeho biznis. A tak vzniklo Lego

11.11.2014, 23:00
Biznis s hračkami. Dán Ole Kirk Christiansen vyrábal zo začiatku drevené výrobky na domáce využitie.

Dnes svetová jednotka vo výrobe stavebníc, predtým malá stolárska dielňa a píla. Hračkárska firma Lego, ktorej korene siahajú do Dánska, vyrábala na začiatku 20. storočia drevené výrobky na domáce využitie. Zakladateľ Lega Ole Kirk Christiansen predával stoličky, rebríky, ale aj žehliace dosky.

Vyučený tesár a stolár o hračkách nemal ani tušenia a dostal sa k nim iba náhodou. Kvôli veľkej hospodárskej kríze, v dôsledku ktorej takmer zbankrotoval. Šetriť náklady sa rozhodol pomocou drevených miniatúr svojich výrobkov, z ktorých boli napokon hračky. „V tom období bolo častou praxou, že remeselníci a domáci majstri vyrábali vo svojich dielňach krásne drevené hračky, ktoré potom putovali na trh v nádeji, že sa predajú. Šlo o vítaný zárobok v rámci tesárskeho remesla,“ hodnotí Jiří Šimara, analytik spoločnosti Cyrrus.

Dieťa farmárskej rodiny

Mnohé firmy sa veľmi rady pýšia tým, že z ničoho dokázali vybudovať gigant. A Lego je jednou z nich. Ole Kirk Christiansen pochádzal z chudobnej rodiny, kde hlavným živobytím bola farma. Rodina s desiatimi deťmi sa musela pretĺkať rôznymi prácami na poli a s domácimi prácami museli vypomáhať aj tí najmladší. Ako šesťročný teda musel Ole strážiť ovce. Jeho vzdelanie pozostávalo so základného kurzu čítania a písania. Neskôr ho starší brat priučil tesárskym a stolárskym prácam. Z tesárstva neskôr dostal aj výučnýlist.

V roku 1991 si mladý Dán povedal, že šťastie skúsi vo svete. Drevené výrobky vyrábal v Nemecku, ale aj v Nórsku. V roku 1916 sa však vracia do Dánska a za našetrené peniaze odkupuje miestny podnik, ktorý nesie názov The Billund Carpentry ShopandLumberyard (Stolárska dielňa a píla v Billunde).

Stolárstvo stopla kríza

Firma existovala už od roku 1895. Christiansen sa živil tým, že počas letnej sezóny staval domy a v zime zase vyrábal nábytok pre poľnohospodárov z regiónu. Pomáhal mu len malý počet učňov. Jednu nedeľu však dostala firma ťažkú ranu. Dvaja synovia Oleho nešťastnou náhodu zapálili niekoľko drevených hoblín s lepidlom. Dielňa, ale aj samotný dom rodiny vyhoreli do tla.

Mladého Christiansena to však neodradilo od plánov a postavil oveľa väčšiu budovu, kde vyrábal rôzne výrobky na dennodenné použitie. Medzi ne patrili stoličky, rebríky, ale aj žehliace dosky či vianočné stánky.

Šetrenie nákladov

Požiar však nebol zďaleka to najhoršie v jeho kariére. Najviac doplatil na veľkú hospodársku krízu, ktorá v Európe naplno prepukla v 30. rokoch minulého storočia. „Výroba bola zisková do začiatku krízy, počas ktorej sa však dopyt po rebríkoch, stoličkách a nábytku veľmi výrazne prepadol,“ hodnotí biznis Peter Bukov, analytik spoločnosti Capital Markets.

Ľudia na výstavbu nových domov nemali, a tak bol Christiansen nútený šetriť na nákladoch. Začal vyrábať malé miniatúry svojich výrobkoch, z ktorých sa stali hračky. Ani tie však zo začiatku nezaznamenali kráľovský úspech. „Rodina kvôli kríze veľa peňazí nezarobila. Ole Kirk často menil hračky za jedlo pre rodinu,“ komentuje Jiří Šimara. Na pomoc mu prichádzajú synovia a postupom času sa venujú iba hračkám. A urobili dobre. Tie ich vyniesli medzi top hračkárske firmy na svete a v čase najväčšieho boomu zamestnávali viac ako šesťtisíc ľudí. Postupne vymenili drevo za plast. „Filozofia Oleho Kirksa, ktorej zameranie bola výroba drevených hračiek v najvyššej kvalite, je dodnes hlboko zakotvená nielen v našich hodnotách, ale aj v kultúre. Stále sme odhodlaní dodávať vysoko kvalitné a bezpečné hry pre deti,“ povedala pre HN tlačová hovorkyňa spoločnosti Lego, Roar Rude Trangbaek.

 

Kultová záležitosť v maržovom nebi

Tomáš Vašuta, vedúci oddelenia Firmy & Financie:

Dán Ole Kirk Christiansen sa musel narodiť pod šťastnou hviezdou. Jeho vynález stavebnice Lego bol, je, a ak sa svet úplne nezblázni, aj vždy bude kultovou záležitosťou. A tu môžeme hovoriť nielen o stavebnici ako vynáleze, ale najmä o ekonomickej záležitosti. Hračky sú totiž špecifickým druhom tovaru. Do istej miery sú odolné proti dosahom hospodárskych kríz a využívajú efekt „veď je to pre moje dieťa“. Na hračkách sa jednoducho nešetrí a dôvodov na ich kúpu sa počas roka vždy nájde dosť. Narodeniny, meniny, Vianoce... Lego má navyše vo svojom segmente neotrasiteľné postavenie. Aj keď existujú konkurenčné varianty, Lego je len jedno. A odzrkadľuje sa to aj na cenách. Na marže dánskej firme jednoducho nesiaha. Nemá ani prečo, stavebnice sa predávajú dobre. Profituje tak nielen výrobca, ale aj celý sled od dodávateľa cez veľkoobchod až po malého obchodníka. Na strane druhej, s nákladmi na vývoj nových technológií to v Dánsku nemusia až tak preháňať. Každé jedno zlepšenie je síce plus, ale nikto ich neprenasleduje. Lego si tak nažíva v maržovom nebi a celému svetu sa smeje, aký môže byť jednoduchý. Navyše, predpoveď počasia je z ich pohľadu veľmi pozitívna...

 

Najdôležitejšie míľniky spoločnosti Lego

1891 – V Dánsku sa narodil Ole Kirk Christiansen, zakladateľ hračkárskej firmy Lego. Vyučil sa za tesára.

1916 – Christiansen kúpil drevoobrábací obchod v meste Billund. Živil sa stavaním domov a vyrábaním nábytku.

1924 – Dvaja jeho synovia sa hrali v dielni a nešťastnou zhodou okolností vzplanuli drevené hobliny. Dielňa vyhorela.

1932 – Christiansen zakladá spoločnosť na výrobu tovaru na každodenné použitie, ako sú napríklad žehliace dosky, stoličky, rebríky a drevené hračky.

1934 – V tomto roku vzniká Lego. Veľká hospodárska kríza totiž tesárskemu obchodu spôsobil takmer krach a Christiansen kvôli zníženiu nákladov vyrába už len hračky.

1947 – Christiansen kupuje prvý lisovací stroj na plasty v Dánsku. Spoločnosť začína výrobu plastových hračiek.

1949 – Lego začína vyrábať jeden z najznámejších produktov – stavebnicu.

1955 – Firma prvýkrát ide za hranice domáceho trhu a rozširuje svoju výrobu do Švédska.

1958 – Pracovná sila v Billunde sa rozrastá na 140 zamestnancov.

1959 – Firma začína predávať svoje produkty v Nemecku, Nórsku, vo Švajčiarsku a Veľkej Británii.

1960 – Lego zasiahol požiar, ktorý zničil väčšinu drevených hračiek. Spoločnosť sa orientuje už len na plastové výrobky.

1961 – Firma predáva svoje produkty už aj v Amerike.

1966 – Na trh je uvedená úspešná modelová železnica.

1968 – V dánskom Billunde bol otvorený prvý Legoland. Nasledovali parky v Anglicku, USA a Nemecku.

1985 – Firma rastie na päťtisíc zamestnancov po celom svete.

1990 – Lego sa stáva jednou z desiatich najlepších hračkárskych firiem na svete.

1997 – Na trh uvádza svoju prvú počítačovú hru – Lego Island.

2009 – Lego je piatym najväčším svetovým výrobcom hračiek z hľadiska tržieb.

2012 – Záujem o hračky je taký veľký, že firma nie je schopná pokryť všetok dopyt po svojich produktoch.

01 - Modified: 2006-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tortúra s vysporiadaním lesov
01 - Modified: 2024-07-03 08:37:28 - Feat.: - Title: FOTO Lego predstavilo kocky vyrobené z meteoritového prachu. Pozrieť si ich môžeš aj na vlastné oči 02 - Modified: 2024-07-02 16:30:00 - Feat.: - Title: LEGO predstavilo kocku z vesmírneho prachu. Mohla by vyriešiť osídlenie Mesiaca 03 - Modified: 2024-04-29 09:23:49 - Feat.: - Title: Iva Ambrožová z Lego: Až tretina slovenských rodín sa vôbec nehrá 04 - Modified: 2024-01-21 11:35:18 - Feat.: - Title: Drogový díler so zaujímavým koníčkom. Okrem množstva surovín na výrobu drog mu polícia zhabala viac ako 70 krabíc lega 05 - Modified: 2023-12-01 23:00:00 - Feat.: - Title: Ikea a Lego stavili na budúcnosť obchodu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 20:38