Ukrajina sa chce inšpirovať Slovenskom a jeho reformami, ktoré urobili vlády Mikuláša Dzurindu. So zmenami bude nášmu východnému susedovi radiť bývalý minister financií Ivan Mikloš. Na otázky o svojej novej práci odpovedal pre HN.
Máte byť novým šéfom poradcov ukrajinskej ministerky financií Natalie Jareskovej. Čo ako prvé na tejto pozícii urobíte?
Prvé kroky som už urobil. Práve som sa vrátil z Kyjeva, kde som absolvoval stretnutia a rokovania nielen s ministrami a ich spolupracovníkmi, ale aj s premiérom a niektorými poslancami.
Prečítajte si aj: Mikloš pracuje pre ukrajinskú vládu. Dostal významnú funkciu
Mikloš mieri opäť na rezort financií
V akom stave je ukrajinská ekonomika?
Vo veľmi zložitom stave. Hlavnou príčinou je práve absencia potrebných reforiem počas celých 25 rokov od pádu komunizmu. Práve preto je dnes ich jedinou šancou tieto reformy čo najrýchlejšie uskutočniť. Dá sa povedať, že stav ukrajinskej ekonomiky je dnes v mnohom podobný tomu, ktorý sme zdedili na konci roku 1998 po Mečiarovi. To sa týka najmä absencie zahraničných investícií, nereštrukturalizovaného priemyslu, platobnej neschopnosti a insolventnosti štátu, ale aj podnikov, obrovskej korupcie a žalostne slabej vymožiteľnosti práva, ale napríklad aj zúfalého stavu bankového sektora. Samozrejme, na Ukrajine je to ešte zložitejšie v tom, že na východe Ukrajiny je vojna.
Bývalý minister financií Ivan Mikloš. Snímka: TASR/M. Svítok
Aké konkrétne zmeny plánuje na Ukrajine presadiť?
Dohodli sme sa s ministrami, ktorým radím, že prioritne sa budem zaoberať stabilizáciou a konsolidáciou verejných financií a daňovou reformou, ako aj koordináciou hospodárskej politiky vlády. Mal by som radiť aj v oblasti fiškálnej decentralizácie a reorganizácie a reštrukturalizácie ministerstiev.
Nakoľko budú teda, vzhľadom na situáciu na Ukrajine, vaše návrhy presaditeľné?
Dnešná situácia na Ukrajine nie je dôvodom na pomalšie alebo slabšie reformy, ale naopak, na hlbšie, rýchlejšie a razantnejšie.
Na akých podmienkach spolupráce ste sa s ukrajinskou vládou dohodli?
Dohodli sme sa, že budem poradcom dvoch ministrov, ministerky financií a ministra hospodárstva. Nebude to práca na plný úväzok, ale plánujem tráviť v Kyjeve mesačne jeden až dva týždne.
Ide o platenú či neplatenú funkciu?
Tieto veci zatiaľ nie sú doriešené.
Budete šéfom poradenského tímu. Beriete si doň aj niekoho zo Slovenska?
O tom je zatiaľ predčasné hovoriť, len teraz som začal. Ale ak to bude možné, tak určite by som rád do práce zapojil aj ďalších ľudí, s ktorými som na slovenských reformách pracoval.