StoryEditor

Investície dosiahli rekord vďaka privatizácii

02.01.2003, 23:00

Slovensko získalo za prvých deväť mesiacov minulého roka priame zahraničné investície vo výške 3,39 miliardy dolárov, čo je takmer 161 miliárd korún. Uvádza sa to v menovom prehľade Národnej banky Slovenska. Do slovenskej ekonomiky tak pritieklo historicky najviac priamych zahraničných investícií. Doteraz najlepší rok, rok 2000, sme už za prvé tri kvartály v minulom roku predbehli takmer o 1,4 miliardy dolárov. Celkový objem priamych zahraničných investícií tak ku koncu septembra minulého roka predstavoval 248,5 miliardy korún. Dobré čísla sú však výsledkom najmä privatizácie.
"Podnikom síce privatizácia prinesie vyššiu efektívnosť, stratu politického vplyvu, kritický problém Slovenska, teda vysokú nezamestnanosť, len samotná privatizácia nevyrieši. Aj keď môže byť prvým krokom k ďalším investíciám," skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. Investície na zelenej lúke, ktoré najviac zvyšujú ponuku pracovných miest, boli tradične nízke.
Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša po očistení od privatizačných aktivít vlády pritiekli do ekonomiky investície v objeme 16 miliárd korún. "Z nich tradične najväčší objem smeroval do veľkoobchodu a maloobchodu. Je to zrejme spojené s rozširovaním siete hypermaketov na Slovensku," skonštatoval Gábriš. Naďalej nízky záujem mali investori o priemyselné odvetvie. "Po očistení o privatizačné príjmy tam smerovalo len asi 15 percent z objemu namiereného do komerčného sektora," dodal Gábriš.
Pod vysoké príjmy z privatizácie sa podpísal najmä predaj 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu nemeckému a francúzskemu investorovi. Až 85 percent investícií teda pochádza práve z týchto krajín. Necelých 11 percent peňazí smerovalo do peňažníctva a poisťovníctva, čo je podľa Gábriša spojené s dokončením privatizácie bánk a predajom Slovenskej poisťovne.
Rekordné číslo v podobe priamych zahraničných investícií dosiahli za prvé tri štvrťroky aj Česi. Tí získali až 7 miliárd dolárov, čo je výsledkom predaja Transgasu, ale aj investícií do spracovateľského priemyslu. Do Poľska mierili investície za 2,6 miliardy dolárov a do Maďarska išla takmer miliarda.
V tomto roku budú priame zahraničné investície na Slovensko nižšie. Vláda totiž bude predávať už len Slovenské elektrárne a vodárenské spoločnosti. Podľa analytikov by však k zatraktívňovaniu Slovenska pre investorov mohol prispieť aj náš očakávaný vstup do NATO či Európskej únie. "Oproti krajinám Vyšehradskej štvorky máme zároveň výhody v podobe nízkych mzdových nákladov, nízkej ceny pozemkov či výrobných hál," uviedol Barto. Úlohou vlády by však podľa analytikov malo byť zlepšovanie prostredia na podnikanie a investície. Ide najmä o zefektívnenie štátnych inštitúcií, akými si súdy, katastre či zlepšenie infraštruktúry. Podľa Národnej banky Slovenska by priame zahraničné investície mali v tomto roku predstavovať len 40 miliárd korún.
Zahraničné investície smerujúce do strednej Európy za 9 mesiacov 2002 (v mld. USD)
Česko 7,1
Slovensko 3,4
Poľsko 2,6
Maďarsko 0,95

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 23:28