Zamestnanci najväčšej investičnej nemeckej banky platili za zábavu svojich klientov, japonských manažérov penzijných fondov. Tí však ako verejní zamestnanci podliehajú protikorupčným pravidlám. Nemeckej banke preto hrozí obvinenie z úplatkárstva.
Podozrenie z nelegálnych praktík banky sa začalo v máji tohto roku. Počas pravidelného auditu odhalila japonská komisia pre dohľad nad cennými papiermi a burzou neprimerané množstvo peňazí, ktoré platí banka za firemnú zábavu svojich klientov. Išlo najmä o manažérov, ktorí spravujú časť dôchodkového fondu v Japonsku. Podľa Radoslava Kasíka, analytika Across Wealth Management nejde o nič nezvyčajné na bankovom trhu. „Každý si svojich významných klientov rozmaznáva. Je potom otázkou, kde je tá hranica, kedy sa už všimné stáva úplatkom."
V prípade Deutsche Bank však podozrenie zaregistrovala aj samotná nemecká banka. Tá podľa svetových médií začala ešte pred májovým auditom vlastné vyšetrovanie zamerané na sporné vzťahy s manažérmi penzijných fondov.
Podľa vzoru západu
Okrem Deutsche Bank si japonský regulátor posvietil aj na ďalšiu svetovú banku. Od minulého mesiaca prebieha rovnaká kontrola financií aj v banke Goldman Sachs. Podľa Financial Times môže ísť o snahu Japonska dobehnúť prísnejšie pravidlá pre úplatkárstvo, ktorú platia v Európe i Amerike.
Účty banke nespadnú
V prípade obvinení Deutsche Bank by mala japonská komisia rozhodnúť v nadchádzajúcich týždňoch. Aká veľká pokuta hrozí banke, ak sa obvinenia potvrdia nie je zatiaľ jasné. Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa by vzhľadom k ročnému zisku nemeckej banky išlo iba o „drobné". Účty nemeckej banky by tak trpieť nemali. Škandál by sa podľa analytikov dokonca nemal výrazne podpísať ani pod povesť nemeckej banky. „Renomé bánk medzi obyvateľstvom je už i tak na samej podlahe a v rámci biznis sféry im to neuškodí," uzatvára Kasík.