StoryEditor

Svojím výrokom pohol kurz eura nadol. Teraz je opäť guvernérom NBS

27.11.2014, 17:05
Staronovým guvernérom Národnej banky Slovenska bude Jozef Makúch.

Hovorí sa o ňom, že veľa nenahovorí, ale na jar upútal svojím výrokom pozornosť finančných trhov i svetových médií, napríklad Wall Street Journalu. Koncom marca totiž pripustil, že Európska centrálna banka (ECB) môže riešiť nízku infláciu takzvaným kvantitatívnym uvoľňovaním.

Práve tým pohol kurzom eura smerom nadol. Nebolo to však prvýkrát. Kurzom spoločnej európskej meny pohol aj vtedy, keď s guvernérom rakúskej centrálnej banky pred zasadnutím ECB v Bratislave spomenuli, že sadzby môžu ísť aj na nulu.

Reč je o guvernérovi Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefovi Makúchovi.  Parlament schválil, že v tomto kresle ostane aj v ďalšom päťročnom funkčnom období. Čaká ho však ešte oficiálne vymenovanie prezidentom.

Najvyšší predstavitelia Európskej centrálnej banky a aj samotná vláda je spokojná s jeho prácou,“ zdôvodnil jeho vymenovanie minister financií Peter Kažimír. Podľa neho preukázal svoju odbornosť na domácej i európskej pôde.

S tým, že počas jeho vedenia fungovala Národná banka dobre, súhlasí aj analytik Prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž. „Menová politika ide teraz už mimo nás, vo Frankfurte, čiže NBS, sa môže viac sústrediť na dohľad nad finančným a kapitálovým trhom,“ uviedol.

Opačný názor má bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý si myslí, že Národná banka by potrebovala zmeny. A aj zmenu na poste šéfa. „Nespochybňujem kompetentnosť pána Makúcha, čo sa týka menovej politiky a dohľadu nad finančným trhom, ale spochybňujem jeho vôľu urobiť potrebné reformy, zefektívniť a zdynamizovať Národnú banku,“ vysvetlil Mikloš.

NBS považuje za takmer socialistickú inštitúciu, v ktorej mu prekáža najmä prezamestnanosť, nemennosť, vysoké platy a nedostatočná efektívnosť.

Makúch má 61 rokov. Vyštudoval Národohospodársku fakultu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, študijný odbor financie. V NBS pôsobí už od roku 1993. Začínal ako člen bankovej rady, neskôr bol aj riaditeľom výskumného úseku, predsedom Úradu pre finančný trh (ÚFT), predsedom Rady ÚFT či výkonným riaditeľom banky.

V roku 2010 bol vymenovaný za guvernéra NBS. Je aj členom Rady guvernérov ECB, guvernérom v Medzinárodnom menovom fonde a alternátom guvernéra v Európskej banke pre obnovu a rozvoj. Je nadšencom slovenského výtvarného umenia, pričom sa pričinil aj o zbierku umeleckých diel našej centrálnej banky.

 

01 - Modified: 2022-12-01 10:19:57 - Feat.: - Title: Rozpočet na najbližšie roky nie je konsolidujúci, tvrdí Národná banka Slovenska 02 - Modified: 2022-11-28 21:07:58 - Feat.: - Title: Občan verzus štát: Pozrite sa, ako politici predražujú hypotéky 03 - Modified: 2022-11-28 10:48:07 - Feat.: - Title: Finančnú stabilitu ovplyvňuje aj situácia časti podnikov a domácností, tvrdí NBS 04 - Modified: 2022-11-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Zvláštne rozdiely u elitných policajtov. Kým jedni disponovali luxusnými autami, druhí mali iba staré 05 - Modified: 2022-11-05 09:55:47 - Feat.: - Title: Nafúknuté ceny bytov lacnejú. Praskne slovenská realitná bublina?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 19:48