V roku 2009 vyšla kniha Start-up Nation: Príbeh izraelského hospodárskeho zázraku. Vysvetľovala, prečo sa začínajúcim izraelským firmám darilo na úkor veľkých technologických korporácií, a stala sa bestsellerom. Kniha urobila obrovskú reklamu startupom, teda mladým (väčšinou) technologickým firmám založeným na prelomových nápadoch. A tiež Izraelu, ktorému sa od jeho vzniku sympatií zvonku príliš nedostáva.
Od prvého vydania knihy uplynulo šesť rokov, z ktorých by sa dalo napísať pokračovanie. „Startupové prostredie sa zväčšilo a prehĺbilo. Pribudlo skúsených ľudí. A výrazne pribudlo rizikového kapitálu, teda peňazí, ktoré začínajúce inovatívne firmy poháňajú,“ vysvetľuje spoluautor knihy Saul Singer.
V knihe analyzuje niekoľko príčin, prečo sa práve Izraelu podarilo v technológiách tak výrazne presadiť. Podľa neho za to vďačí napríklad povinnej službe v armáde, zakorenenému spochybňovaniu autorít, migrácii vzdelaných Židov (prevažne vlny sovietskych občanov v deväťdesiatych rokoch) alebo nutnosti vyrovnávať sa so sústavnými bezpečnostnými rizikami.
To stále platí aj dnes a odráža sa to ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.