StoryEditor

Zdražovanie by na Slovensku bolo aj bez eura

02.01.2014, 23:01
Autor:
Red.Red.
Rozhovor. Bývalý splnomocnenec pre novú menu Igor Barát v online rozhovore na HNonline. sk:

Väčšina ľudí sa z eura teší, no pripisuje mu zvýšenie cien. Prečo?

Viem o tom. Ľudia si, pochopiteľne, spájajú dva javy, ktoré však nesúvisia. Ceny rástli – a podstatne rýchlejšie, aj v časoch, keď sme o eure ešte nerozprávali, pozrite si infláciu v 90. rokoch – čo to malo s eurom? Je to len jeden z mnohých ľudových mýtov.

Ak by ste mali vybrať jednu negatívnu vec, ktorú prinieslo euro, čo by to bolo?

Náklady nášho štátu na záchranné balíky pre iné krajiny. S tým sme v roku 2008 nemohli rátať a je to daň za to, že sme v elitnej skupine krajín.

Myslíte si, že potrebujeme centové mince? Je reálne, že by sa niekedy zrušili?

Až tak ich nepotrebujeme – ale predstavte si, že sa zrušia – zaokrúhľovaním by ceny mierne vzrástli a ľudia by nadávali. Napriek tomu si myslím, že dlhodobo tieto drobné mince asi neprežijú a postupne sa vytratia z obehu, či ich kompetentní (EK, ECB) zrušia alebo nie. Ale nebude to tento ani budúci rok.

Mohlo by nejakým spôsobom Slovensku pomôcť, keby sa vrátilo k vlastnej mene?

Slovensku ako celku – teda ekonomike celej krajiny rozhodne nie.

Má euro šancu sa niekedy stať menou formátu, aký má teraz dolár?

Šancu, samozrejme, má. Otázka je, ako sa bude dariť v budúcnosti doláru (t. j. ekonomike USA) a ako bude na tom Európska únia (resp. eurozóna). Už dnes je euro globálna mena č. 2 a pokojne sa môže stať aj jednotkou – ale asi nie zajtra ani o rok. Ale rovnako sa ňou stať nikdy nemusí. To má veľa premenných. Je tu aj čínsky juan, rubeľ... Máme tu rôzne veľmocenské ambície...

V porovnaní s Českom, čo nám euro prinieslo a o čo pripravilo?

Prinieslo väčšiu stabilitu (pozrite sa na nedávne oslabenie českej koruny), komfort pri cestovaní, porovnávaní cien, financovaní štátu, ušetrilo konverzné poplatky, firmám zjednodušilo cezhraničný biznis... Pripravilo o samostatnú menovú politiku, aj keď je otázne, akú veľkú úlohu by v našej ekonomike ešte vôbec zohrávala... Pripravilo aj o peniaze spojené s našou účasťou v záchranných systémoch. Ale som si istý, že klady stále prevažujú.

Kedy odhadujete príchod Česka do eurozóny?

Netrúfam si vôbec odhadovať, v Česku je zložitá vnútropolitická situácia a aj dosť polarizované názory na eurozónu. Len pripomínam, že Česko sa zaviesť euro zaviazalo v prístupovej zmluve do Európskej únie – rovnako ako Slovensko.

Predstavte si, že sa píše rok 2024. Bude euro existovať? A keď áno, budú v eurozóne všetky krajiny, ktoré sú v nej aj teraz?

Hm, dobrá otázka! Chcel by som vidieť 10 rokov dopredu... Som presvedčený, že euro tu v roku 2014 bude, ale za krajiny nechcem dávať ruku do ohňa, človek nikdy nevie, aké vlády sa kde dostanú k moci a čo tam „vyparatia“ – ale nebudem špekulovať.

Ruku na srdce, ešte prerátavate na slovenské koruny?

Samozrejme, občas áno, aj keď zriedka. Celá táto téma mi však pripadá trocha umelá – lebo prerátavanie ničomu ani nikomu neškodí. Ak si takto ľudia pomáhajú, nech prerátavajú hoci aj sto rokov. Jediný drobný problém je, že aj keď navždy budeme prerátavať asi 1:30 – dnes by kurz bol už dosť odlišný, a preto výsledok prerátavania nie je už taký spoľahlivý v zmysle „dnešnej“ ceny prerátanej na koruny spred piatich rokov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 21:37