Hlavný pilier slovenskej ekonomiky – priemysel dostal svoj účet za krízu. A jeho výsledok je jasný. O stotisíc zamestnancov menej. Kým na jeseň 2008 pracovalo v priemysle takmer 640–tisíc ľudí, v lete tehto roka to bolo len 540–tisíc. Takéto výsledky ukázala najnovšia analýza Poštovej banky.
Práve priemysel je pritom náš najväčší zamestávateľ. „Z hľadiska podielu priemyslu na HDP by sme našu krajinu mohli pokojne nazvať „priemyselnou veľmocou“. Za každé tretie euro vyprodukované v našej ekonomike totiž vďačíme práve priemyselníkom. Zamestnanosť v priemysle však stále pokrivkáva,“ konštatovala analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Recesia v roku 2009 totiž priemysel zasiahla podobne ako aj ostatné odvetvia. Našim firmám vo veľkom ubúdali objednávky a boli preto nútené prepúšťať. Následne, aj keď sa situácia začala pomaly zlepšovať bol biznis opatrnejší a snažil sa nárast objednávok pokryť starými zamestnancami.
Situácia by sa však mohla už čoskoro zvrátiť. Národná banka Slovenska vo svojej posledných odhadoch ukázala, že počet zamestnancov na Slovensku by mal začať opäť stúpať. A to prvýkrát za posledný rok. Ako pre HN potvrdil viceguvernér Národnej banky Slovenska, zlom sa očakáva už koncom tohto roka. „A v tom budúcom predpokladáme vytvorenie niekoľkých tisícok miest.“ Jedným z odvetví, ktoré by tento zlom mal zasiahnuť je aj naše ťažiskové odvetvie.
Jeho slová naznačujú aj posledné očakávania slovenských podnikov. V septembri tak boli očakávania priemyselníkov najlepšie za posledný polrok. „Zlepšenie priemyselnej dôvery v ostatných krajinách eurozóny z predchádzajúcich mesiacov sa tak začína prenášať aj do nášho priemyslu,“ dodal analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.
Ako sa zmenila zamestnanosť na Slovensku podľa odvetví
Kde zamestnanosť v porovnaní s krízou klesala (pokles v tis. osôb)
Priemyselná výroba -100,4
Stavebníctvo -29,5
Poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov -20,2
Doprava a skladovanie -14,1
Dodávka vody, čistenie, odvoz odpadu -11,3
Odborné, vedecké a technické činnosti -11,2
Dodávka elektriny, plynu, pary a vzduchu - 8,7
Finančné a poisťovacie činnosti - 6,8
Ostatné činnosti - 3,0
Ťažba a dobývanie - 2,5
Administratívne a podporné služby - 2,5
Činnosti domácností ako zamestnávateľov -1
Činnosti extrateritoriálnych organizácií -0,3
Kde zamestnanosť v porovnaní s krízou rástla (nárast v tis. osôb)
Verejná správa, obrana a povinné sociálne zabezpečenie +30,6
Veľkoobchod a maloobchod + 9
Umenie, zábava a rekreácia + 8
Činnosti v oblasti nehnuteľností + 6
Ubytovacie a stravovacie služby + 4,4
Informácie a komunikácia + 3,6
Zdravotníctvo a sociálna pomoc +2,3
Vzdelávanie +2,1
Zdroj: Poštová banka