Rok 2009: Premiér Robert Fico tvrdo presadzuje zavedenie mladomanželských pôžičiek. Bankám hrozí zdanením a stopnutím všetkých peňazí od štátu, ak nezvýšia 1,5-percentné príspevky pre žiadateľov. „Stiahneme z komerčných bánk všetky peniaze, ktoré do komerčných bánk dáva štát a štátne inštitúcie, a jednoducho to dáme do Slovenskej záručnej a rozvojovej banky,“ uviedol v tom čase Fico.
Rok 2013: Mladomanželské pôžičky sa ukazujú ako prepadák. Banky ich v tomto roku poskytli len okolo 40. Hlavným dôvodom je podľa nich horšia dostupnosť či obmedzená výška úveru do 10-tisíc eur. „Banky radšej ponúkajú iné produkty, ktoré sú pre ne výhodnejšie,“ vysvetľuje jednu z príčin nezáujmu riaditeľ Finančnej hitparády Maroš Ovčarik. Na banky upiera zrak aj ministerstvo financií. „Práve v nedostatočnom zvýhodnení zo strany bánk vidíme najväčší problém,“ tvrdí pre HN.
Nedostupné
Mladomanželské pôžičky dnes poskytujú len tri banky. Práve ony majú na vec vlastný názor. „Za nezáujmom je najmä vyššia administratívna náročnosť, zvyšovanie priemerného veku pri sobáši či obmedzená výška,“ vysvetlila pre HN Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Tá v tomto roku poskytla len 15 spomínaných pôžičiek, kým ešte pred rokom takmer trojnásobne viac.
Lepšie výsledky nehlásia ani ostatné banky. ČSOB aj UniCredit Bank poskytli v tomto roku len desiatku pôžičiek pre mladomanželov. „Predpokladáme, že klienti kvôli nastaveným podmienkam využívajú skôr bezúčelové úvery z dôvodu jednoduchšej dostupnosti,“ poukazuje hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová na fakt, že mladomanželia musia na získanie pôžičky splniť rad podmienok.
Nič pre boháčov
Najslabším bodom pôžičky je jej maximálna výška. Žiadatelia môžu rátať len s 10-tisíc eurami, ktoré dostanú so zvýhodneným úrokom 4,5 percenta. Tri percentá prepláca štát, zvyšok banka. „Mladomanželia najčastejšie potrebujú financie na bývanie. Maximálna suma 10-tisíc eur však na tieto účely často nepostačuje,“ upozorňuje Walterová.
Ďalším problémom je spoločný príjem manželov, ktorý nesmie presiahnuť 2,6-násobok priemernej mesačnej mzdy spred polroka. Ak by si pôžičku brali dnes, nemohli by zarábať viac ako 2051,40 eura. Ministerstvo financií oponuje tým, že cieľom produktu bola podpora manželov s nižšími príjmami. Tí solventnejší na mladomanželské pôžičky nie sú odkázaní. Tvrdí to analytik Fincentra Ján Porázik:„Dokážu sa rozbehnúť do života aj s pomocou vlastných zdrojov.“
Zmeny nechystajú
Ministerstvo financií si za pôžičkami stojí a podmienky ich poskytovania meniť nechce. „Aj napriek nižšiemu rozšíreniu tohto produktu sme presvedčení, že má svoje opodstatnenie. V súčasnosti preto nepripravujeme novelu upravujúcu podmienky jeho získania,“ hovorí. Podobný názor zastávajú aj tri slovenské banky, ktoré chcú mladomanželské pôžičky aj naďalej poskytovať. Najväčšia Slovenská sporiteľňa sa však od nich stále dištancuje. „Naša banka sa po zvážení záujmu klientov a alternatív, ktoré im vieme poskytnúť v oblasti financovania, rozhodla nezaviesť mladomanželské pôžičky do svojho portfólia. Naše skúsenosti potvrdzujú, že to bolo správne rozhodnutie,“ uzatvára hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.