Vláda v prípade tendra Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) na firmu zabezpečujúcu platby mýta cez palivové karty oklamala Európsku komisiu (EK). Vyhlásil to dnes líder opozičného hnutia NOVA Daniel Lipšic s tým, že nešlo o žiadnu transparentnú súťaž a všetko smeruje k tomu, že bol vopred dohodnutý víťaz.
Čo sa doteraz nevedelo, je podľa jeho slov fakt, že v orgánoch firmy Kedros, ktorá súťažila so spoločnosťou Paywell, sú ľudia z pôvodne víťaznej spoločnosti Fleetpay. "Karol Vlasko je predsedom dozornej rady vo Fleetpay aj v Kedrose. Jaromír Živna je predsedom predstavenstva v Kedrose, Lucia Živnová je členkou dozornej rady vo Fleetpay. Spoločnosti Fleetpay, Paywell a Kedros sú jedna a tá istá skupina, jedna veľká, šťastná podnikateľská rodina," povedal Klimek.
Pre kauzu palivových kariet čelil minulý týždeň minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) neúspešnému opozičnému pokusu o jeho odvolanie. Kým podľa opozície boli podmienky v súťaži účelovo nastavené a šité na jednu firmu, Počiatek tvrdil opak. Počas neformálneho prieskumu u diaľničiarov sa podľa jeho slov pýtal poslancov, aby mu ukázali, kde v súťažných podkladoch vidia to, že bol tender šitý na jednu firmu. "Nevedeli zdôvodniť, kde tkvie ich podozrenie," zdôraznil šéf rezortu dopravy.
Z vlastnej iniciatívy dal súťaž preveriť Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a so žiadosťou o kontrolu sa obrátil aj na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Európsku komisiu (EK). "To sú podľa môjho názoru relevantné inštitúcie, ktoré k tomu môžu niečo povedať," dodal Počiatek.
V prípade výčitiek, že ide o schránkové firmy, reagoval tým, že podľa súčasne platných zákonov takú firmu z tendra vylúčiť nemožno. "Taký zákon nie je," zdôraznil minister. Išlo podľa neho o štandardnú súťaž, ktorú nikto nespochybňoval. Počas celého jej trvania totiž nikto na tender nepodal námietky a cenu vygenerovala samotná súťaž. Okrem toho sa na nej podľa ministra mohla zúčastniť ktorákoľvek firma či banka.
Vláda k tomu tiež vydala stanovisko, v ktorom trvá na tom, že celý proces verejného obstarávania bol transparentný a legitímny, realizovaný bez jedinej otázky k súťažným podkladom, akejkoľvek žiadosti o vysvetlenie súťažných podkladov, námietky alebo revízneho postupu. Podmienky účasti umožňovali účasť v súťaži mnohým spoločnostiam z EÚ aj zo sveta, čo podľa vlády potvrdzujú verejné vyhlásenia viacerých bankových inštitúcií. O víťazovi súťaže, firme Paywell, rozhodla najnižšia ponúknutá cena. Ide o účelovú spoločnosť, založenú materskou spoločnosťou Cromwell, čo je podľa vlády bežnou praxou všade na svete.