StoryEditor

Dôvera sa do eurozóny vráti len pozvoľna

21.04.2014, 23:58
Autor:
simsim
Rozhovor Jiří Cihlář, analytik NextFinance

Primárny problém eurozóny sa podľa nás nazýva nízka dôvera. Ta má za následok slabý dopyt, ktorý tlačí na pokles inflácie, tvrdí pre HN Cihlář.

Do akej miery je reálne, že Európska centrálna banka zavedie negatívnu sadzbu na vklady bánk?

Európskych centrálnych bankárov straší slabnúca spotrebiteľská inflácia v eurozóne v kombinácii s príliš silným eurom. Očakávame preto, že v nasledujúcich mesiacoch môže ECB prísť s nejakým konkrétnym, podporným opatrením.

Dokázala by však práve negatívna sadzba zatlačiť na rýchlejší rast cien v eurozóne?

Primárny problém eurozóny sa podľa nás nazýva nízka dôvera. Ta má za následok slabý dopyt, ktorý tlačí na pokles inflácie. Musíme si však tiež uvedomiť, že za slabou infláciou stoja okrem iného aj nízke ceny energií. To je dané najmä boomom bridlicovej revolúcie. Nečakáme, že samotné zníženie sadzieb ECB by dokázalo vrátiť do eurozóny rýchlejší rast spotrebiteľských cien.

Ak by sa reálne pristúpilo všeobecne k zníženiu sadzieb, aké dosahy by to malo na bankový sektor?

Samotné zníženie sadzieb by znamenalo, že sa banky dostanú k peniazom ešte lacnejšie ako doteraz. Tieto peniaze potom môžu ďalej distribuovať cez lacnejšie úvery. To však nerieši európsky problém. Eurozóna je totiž zavalená lacnou likviditou. Hlavný problém eurozóny sa nenazýva nedostatok peňazí, ale nedostatok dôvery. A tá sa bude vracať len pozvoľna.

Ako by na to zareagovali trhy?

Zníženie sadzieb by nebolo pre trhy tak umelým a do budúcnosti destabilizačným zásahom ako spustenie programu výkupu dlhopisov, o ktorom sa v eurozóne tak živo diskutuje.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. december 2024 13:17