StoryEditor

Plynárne sa zadlžia pre zisk štátu

13.06.2013, 00:00
Slovenský plynárenský priemysel sa zadlží, aby štát z podniku získal viac do rozpočtu.

Takéto kroky dominantného hráča na trhu s plynom predpokladá ratingová agentúra Moody's. Tá totiž v utorok znížila pološtátnej firme hodnotenie zo známky A2 na Baa1. Práve nové dlhy boli jedným z hlavných dôvodov na zníženie ratingu.

Zvýšenie úverov Moody's očakáva preto, lebo nový akcionár v plynárňach Energetický průmyslový holding sa zaviazal, že SPP bude vyplácať viac peňazí zo ziskov do štátneho rozpočtu. „Vláda a EPH sa v rámci stanovenej akcionárskej dohody usilujú o čo najväčšie dividendy, čo povedie k zvýšeniu pákového efektu firmy zo súčasnej nízkej úrovne,“ konštatuje vo svojom hodnotení agentúra.

Plynári sa neboja
Z nižšieho ratingu si však samotný SPP ťažkú hlavu nerobí. Známka agentúry totiž podľa hovorcu podniku Petra Bednára ponecháva firmu v pásme, kde sa pohybujú popredné spoločnosti z energetického sektora.

„Výsledok ratingu naznačuje, že SPP spoľahlivo obhájil svoje postavenie vysoko bonitnej spoločnosti. Úprava ratingu teda nespôsobí SPP žiadne komplikácie,“ povedal Bednár.

Nižšia známka by podľa bánk nemala mať dosah ani na cenu pôžičiek. Znamená to teda, že SPP sa zadlží pre štátny rozpočet, no nezaplatí za to viac. Banky totiž pri úveroch preverujú firmu podľa vlastných pravidiel. „Banka vo všeobecnosti postupuje pri úverovaní firemného sektora na základe komplexných informácií o firme,“ uviedla
hovorkyňa banky Sberbank Ľubomíra Chmelová.

Zároveň doplnila, že banky schvaľujú a naceňujú úver podľa svojich hodnotení a na základe interného ratingu každého klienta. Rating agentúr preto nezohráva významnú rolu.

Plánovaná reorganizácia
Ratingovka vo svojej správe naznačila aj plánovanú reorganizáciu podniku. SPP totiž možno zmení aj svoju vlastnícku štruktúru. Momentálne vlastní štát 51 percent akcií vo všetkých troch častiach plynární, teda v dodávateľskej, distribučnej a prepravnej spoločnosti.

Vláda však od začiatku roka prehodnocuje možnosť, že kúpi zvyšný 49-percentný podiel v matke SPP, a tou je práve dodávateľská firma. Ak by sa tak stalo, došlo by podľa Moody's aj k zmene veriteľskej pozície SPP.

Zatiaľ však nie je jasné, či štát naozaj odkúpi zvyšný podiel v plynárňach. Ešte stále totiž nebol ukončený audit, na základe ktorého sa vláda rozhodne, či k transakcii pristúpi alebo nie. Ak by štát podiel kúpil, vláda by potom mohla kontrolovať ceny plynu pre domácnosti a malé podniky.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 21:46