Policajné razie v Slovenských elektrárňach (SE), ktoré sa začali v lete minulého roka, zrejme priniesli prvé výsledky. Ako uviedol predseda vlády Robert Fico počas svojho vystúpenia v Národnej rade SR (NR SR), v súčasnosti sa vedú dve trestné stíhania týkajúce sa privatizácie slovenského dominantného výrobcu elektriny.
"Prvé trestné stíhanie sa týka zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Druhé trestné stíhanie sa týka precenenia majetku Slovenských elektrární,“ povedal Fico, ktorý bude podľa svojich slov zvedavý najmä na to, ako sa vyvinie trestné stíhanie vo veci precenenia majetku.
Kroky vlády predstavil v parlamente
Podľa predsedu vlády sa pristúpilo k preceneniu Slovenských elektrární krátko po ich predaji. Slovenské elektrárne sa predávali v apríli 2006 za niečo vyše 840 miliónov eur. Vtedy to predstavovalo 32 až 33 miliárd slovenských korún.
"Ale potom prišlo krátko po privatizácii k preceneniu a zrazu hodnota Slovenských elektrární bola na úrovni 52 miliárd korún. Skutočnosti, ktoré sa týkajú precenenia majetku Slovenských elektrární, kde hodnota po precenení bola možno o 60 % vyššia ako bola cena za privatizáciu, naznačujú, že táto privatizácia bola urobená za mimoriadne nevýhodných podmienok pre Slovenskú republiku,“ konštatoval Fico.
Premiér Robert Fico. Snímka: TASR/M. Svítok
Premiér v parlamente predstavil poslancom pondelňajšie kroky vlády vo veci prevzatia Vodnej elektrárne Gabčíkovo späť do rúk štátu.
Poslancom zopakoval, že od 10. marca je už za prevádzku gabčíkovskej elektrárne zodpovedný štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Doteraz prevádzkovali vodnú elektráreň Slovenské elektrárne na základe zmluvy o prenájme podpísanej po ich privatizácii, ktorú však vláda v decembri minulého roka vypovedala.
Fico bude žiadať vrátenie výnosov
Fico v pléne zopakoval, že bude žiadať od Slovenských elektrární, ovládaných talianskym Enelom (vlastní 66 % akcií), vrátenie výnosov, ktoré zinkasovali počas ich prevádzkovania Vodnej elektrárne Gabčíkovo.
Po vystúpení premiéra chceli reagovať vo faktických poznámkach aj poslanci NR SR. Predseda parlamentu Peter Pellegrini im však takúto možnosť nedal, odvolávajúc sa na ustanovenia v rokovacom poriadku.
Poslanci však jednomyseľne schválili procedurálny návrh opozičného poslanca Mikuláša Dzurindu, ktorý navrhol, aby vláda na aktuálnu schôdzu parlamentu predložila správu o privatizácii Slovenských elektrární.
Plénum tak bude onedlho rokovať o privatizácii slovenského dominantného výrobcu elektriny, ktorá sa uskutočnila počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu.