To, čo pôsobilo ako dobrý biznis, sa premenilo na fiasko, ktoré ich priviedlo na prah krachu. Stavebná spoločnosť BCI Žilina požiadala o ochranu súdmi. Doplatila na krach investorov v projektoch, ktoré jej mali zaručiť rast. „Do problémov sme sa dostali pre neuhradenie našich pohľadávok, najmä v dvoch veľkých prípadoch, kde investori skončili v konkurze,“ hovorí generálny riaditeľ BCI Žilina Ján Bodis. Firma sa zaoberala najmä výstavbou supermarketov. O ktoré konkrétne šlo, riaditeľ neprezradil. Spoločnosť s dvadsaťročnou históriou a so stovkou zamestnancov teraz vymýšľa, ako „z kaše“ von.
O osemdesiat percent
Z dostupných údajov možno nájsť realizované projekty obchodných komplexov firmy najmä na strednom Slovensku. Okrem toho aj niekoľko bytových budov. „Boj o získanie zákaziek priniesol nízke marže a dokonca až stratové zákazky,“ priznáva chyby v obchodnej stratégii riaditeľ Ján Bodis. Ako však dodáva, situácia na trhu je jednoducho taká, že stavebné spoločnosti v záujme udržania zamestnanosti musia ísť aj do takýchto stratových stavieb. Podľa štatistík agentúry Finstat sa zisk BCI Žilina ruka v ruke s maržou prepadli medziročne o viac ako 80 percent.
Napäté vzťahy
Keď finančné zdroje firmy začali vysychať, s platením faktúr meškala aj BCI Žilina. Okrem záväzkov voči zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni vznikol najväčší problém vo vzťahu k subdodávateľom. Tí začali byť netrpezliví a žilinskej firme pohrozili konkurzom. „Spoločnosť BCI požiadala o ochranu pred veriteľmi z dôvodu zlej ekonomickej situácie spoločnosti a v neposlednom rade z dôvodu napätých vzťahov so subdodávateľmi,“ hovorí reštrukturalizačná správkyňa Marína Gallová. Potvrdzuje aj dôvod problémov – krach obchodov, ktoré sa v čase ich kontrahovania javili ako výhodné. Okresný súd v Žiline schválil ochranu pred veriteľmi 30. decembra minulého roka.
Rok oživenia?
Je to dobrá správe najmä pre stovku zamestnancov firmy a ďalších externých pracovníkov. Veritelia firmu do konkurzu neuvrhnú. Musia počkať na to, aké riešenie situácie BCI Žilina navrhne. „Spoločnosť navrhovanou ochranou pred veriteľmi sleduje možnosť uspokojenia svojich veriteľov v čo najvyššej miere,“ ubezpečuje Marína Gallová. Firma súd presvedčila aj zákazkami, ktoré na tento kalendárny rok získala. Už teraz má zazmluvnených niekoľko stavieb, ktoré budú ekonomicky výhodnejšie, ako to bolo v minulosti. S tým, že by sa v tomto roku mohol stavebný sektor oživiť, súhlasia aj odborníci. Namiesto minuloročného rekordného roka v počte konkurzov by mohli zase prísť zisky. „Odvetvie bolo v dlhodobom kŕči. Od začiatku ekonomickej krízy, a odvtedy sa z neho nedokázalo vymaniť. Teraz sa dostalo na dno, od ktorého sa môže odraziť,“ hodnotí sektor Michal Kozub, analytik Home Credit. Podľa neho môžu paradoxne pomôcť práve rekordné krachy. Tí, ktorí boli ochotní pracovať v strate, sú totiž z trhu preč.
Náznaky oživenia
Stavbárom svitá na lepšie časy, aspoň to naznačujú aktuálne čísla z novembra minulého roku. „Stavebná produkcia po zohľadnení sezónnych vplyvov počas novembra medzimesačne vzrástla o slušných 2,6 percenta. Medziročne sa tak rast stavebnej produkcie prvýkrát od konca roku 2011 prehupol do kladných čísel,“ konštatuje makroekonóm VÚB banky Andrej Arady. Ten poukazuje na to, že o niečo menej priaznivý je výhľad na ďalšie mesiace. „Súkromné investície brzdí slabé využitie už existujúcich kapacít, vládne investície brzdí sklon vlády šetriť najmä cez investície,“ označuje hlavné problémy makroekonóm. Analytici sa však zhodujú, že najhoršie by stavbári mali mať za sebou. „Odvetvie bolo v dlhodobom kŕči od začiatku ekonomickej krízy a odvtedy sa z neho nedokázalo vymaniť. Teraz sa dostalo na dno, od ktorého sa môže odraziť,“ predpovedá analytik Home Credit Michal Kozub.