Slováci sú zadlžení menej než iné krajiny v západnej Európe. Podľa prepočtov Poštovej banky je náš dlh na osobu 7,6 tisíca eur. Pri priemernej mzde 803 eur to znamená, že každý obyvateľ by musel pracovať viac než deväť mesiacov, aby sme dlh dokázali splatiť. V porovnaní s inými štátmi však na tom nie sme zle – priemerný dlh v Európe totiž predstavuje až 22300 eur na osobu.
„Je to aj tým, že my si nemôžeme požičiavať až toľko ako západoeurópske krajiny, ktorým investori dôverujú viac,“ vysvetlil prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.
Dlhová brzda
Okrem toho ešte vláda Ivety Radičovej prijala zákon o dlhovej brzde. Podľa neho si štát nemôže požičať viac ako 57 percent z toho, čo dokáže vyprodukovať naše hospodárstvo. V prípade, ak by sme tento limit prekročili, vláda by musela v ďalšom roku predostrieť vyrovnaný rozpočet – to znamená, že by sme si nemohli vôbec požičiavať.
Analýza Poštovej banky však hovorí o tom, že v treťom štvrťroku 2013 bol dlh Slovenska v pomere k HDP až 57,2 percenta. Konečné čísla o dlhu za celý vlaňajšok by však mali byť priaznivejšie. „Definitívne čísla by mali byť známe v marci a štát by podľa očakávaní mal splniť spomínaný limit 57 percent,“ povedal Baláž.
Najviac dlhujú Íri
Najzadlženejší v Európe sú Íri – každý z nich má záväzok v priemernej výške viac než 44-tisíc eur. Naopak, najmenšie pôžičky majú Bulhari – priemer na obyvateľa predstavuje len 955 eur.