StoryEditor

Prílev mozgov zo zahraničia potrebujeme

11.02.2014, 22:53

„Keď som prijímal pozíciu na Slovensku, mal som už skúsenosti s vybavovaním povolení zo susedného Česka, kde som pôsobil predtým. Objem administratívy tu bol približne rovnaký, no prekvapilo ma, že slovenské úrady medzi sebou viac komunikujú. Naozaj som to nečakal," spomína na začiatky svojho pôsobenia na Slovensku Portugalčan Carlos Camacho de Azevedo, riaditeľ Treasury Back Office v spoločnosti Siemens na Slovensku. Pochvaľuje si aj to, že pri vybavovaní povolení mohol s niektorými úradmi komunikovať mailom a telefonicky, takže tam nemusel chodiť a čakať vo frontách. „Keď mi dokumentáciu spracovali, dokonca mi poslali esemesku,” dodáva Camacho. Jeho skúsenosti potvrdzujú aj výsledky štúdie spoločnosti Deloitte Legal, ktorá porovnala podmienky zamestnávania vysokokvalifikovaných cudzincov v 26 krajinách Európskej únie. Slovensko bolo do tejto štúdie zahrnuté po prvýkrát.

Najlepší v regióne

Pre nadnárodné korporácie je jedným z najdôležitejších aspektov zamestnávania kvalifikovaných cudzincov čas potrebný na vybavenie všetkých povolení, ktoré vyžadujú úrady. Práve po tejto stránke sme skončili najlepšie v rámci krajín Vyšehradskej štvorky. Zatiaľ čo celý imigračný proces pre kvalifikovaných pracovníkov môže v Česku trvať až šestnásť týždňov, na Slovensku je to len päť.

O tom, do akej miery je krajina pre zahraničných odborníkov atraktívna, však rozhodujú aj mzdové požiadavky. Európska legislatíva určuje ako jednu z požiadaviek na udelenie takzvanej modrej karty aj minimálnu výšku platu na pozícii, o ktorú sa zahraničný odborník uchádza. Tá musí byť aspoň vo výške 1,5-násobku priemernej mzdy v danej krajine. Po tejto stránke tak pre kvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo Únie ostáva preferovanou voľbou západná Európa, kde majú možnosť získať výrazne lepšie podmienky.

Európa čelí nedostatku expertov

Brusel sa už od roku 2007 snaží o zjednotenie a zjednodušenie imigračných procesov. Podľa predsedu Európskej komisie José Manuaela Barrosa je zámerom Únie posilniť týmto spôsobom rast a vyrovnať sa s demografickými problémami, ktoré prináša najmä starnutie populácie. Paradoxom je, že zatiaľ čo bez práce je 28 miliónov Európanov, odborníkov je nedostatok. Podľa odhadov Európskej komisie by v roku 2015 malo v oblasti IT a telekomunikácií chýbať 384-až 700-tisíc odborníkov.

Nedostatku expertov v rýchlo rastúcich odvetviach pritom čelia aj Spojené štáty. Európa sa tak zmierňovaním pravidiel púšťa do bitky o nedostatkové odborné kapacity, ktoré zatiaľ smerujú najmä do tradičných destinácií ako Spojené štáty, Austrália či Kanada.

01 - Modified: 2006-01-18 15:48:00 - Feat.: 0 - Title: Bankový inštitút VŠ Praha otvorí v Galante dva nové odbory
01 - Modified: 2024-11-20 09:45:38 - Feat.: - Title: „Stará sa do všetkého.“ Musk začína prekážať ľuďom okolo Trumpa, došlo už aj k hádke 02 - Modified: 2024-11-14 17:00:00 - Feat.: - Title: Trump zase všetkým vypálil rybník. Prečo si za ministra zahraničia vybral bojovného Rubia? 03 - Modified: 2024-11-14 13:06:10 - Feat.: - Title: Lufthansa plánuje zrušiť približne pätinu pracovných miest v administratíve 04 - Modified: 2024-11-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Drsná babička, záhuba moslimov a Kennedy. Trump ladí tím pre lepšie Spojené štáty 05 - Modified: 2024-05-09 18:08:18 - Feat.: - Title: Trump prisľúbil zrušiť environmentálne opatrenia Bidenovej administratívy. Ťažbu ropy povolí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 14:24