Licencie majú byť nástrojom, ako zabrániť daňovým únikom. Nie je problém, že sa dotknú najmä malých a stredných podnikateľov?
Čo sú to malé firmy? Viete, že máme približne 20-tisíc firiem, ktoré nevykazujú činnosť? Potom máme ďalšie tisícky firiem, ktoré sú prezlečení živnostníci. Ak ste platcom DPH, tak máte výhody, všetko máte o 20 percent lacnejšie.
Nebola by lepšia kontrola?
Nechápem odkaz oponentov, aby sme to skontrolovali. Tak mali nechať Finančnú správu v stave, aby bola schopná raz za tri roky skontrolovať 180-tisíc firiem. Dnes je úplne normálne, že si niekto účtuje hotel či letenky z dovolenky, alebo luxusné topánky ako pracovnú obuv. Tam sme sa dostali. Ako k tomu prídu ľudia, ktorí chodia do práce? Učiteľ s 800-eurovým platom zaplatí na daniach a odvodoch ročne 2200 eur. Chcete mi povedať, že s. r. o. nemôže zaplatiť 480 eur, lebo ju to zničí?
Nie je však úsmevné, že veľké, nadnárodné firmy musia zaplatiť minimálnu daň len vo výške 2900 eur?
Na Finančnej správe až minulý rok vzniklo efektívne pracovisko, ktoré sa venuje transferovému oceňovaniu (odlievanie zisku firiem do zahraničia, pozn. HN). Rozprávalo sa o tom mnoho rokov, ale nepochybujem, že práve na transferovom oceňovaní prišlo Slovensko o stovky miliónov eur. Je dohoda s niektorými veľkými hráčmi, pri ktorých došlo ku korigovaniu daňovej povinnosti v prospech Slovenska.
Ale už roky počúvame o veľkých firmách, ktoré neplatia dane. Neplánujete zverejňovať ich zoznamy?
Chceme otvoriť debatu o tom, že by daňové tajomstvo v oblasti dane z príjmu právnických osôb nebolo viac daňovým tajomstvom. Samozrejme, mám možnosť legálne sa dostať k zoznamu daňových povinností veľkých firiem, ale nemám právo o tom hovoriť. Myslím si, že by sme mohli otvoriť debatu o tom, či nie sme v dobe, keď by aj daňová povinnosť právnických osôb bola verejne dostupnou informáciou. Nepriamo je už dnes, od zriadenia registra účtovných závierok.