Za posledných päť rokov je na Slovensku menej regulácie. Tvrdí to organizácia OECD, ktorá zverejnila rebríček 29 prevažne európskych krajín, pričom Slovensko obsadilo 12. priečku. V porovnaní s rokom 2008 sme si polepšili o desať miest.
„Slovensko je súčasťou Európskej únie a je našou povinnosťou znižovať mieru regulácie,“ zhodnotil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Najlepšie výsledky v prieskume dosiahli Holandsko a Veľká Británia. Na posledných priečkach sú, naopak, Izrael a Turecko.
Trh sa otvoril
OECD konštatuje slovenský pokrok prakticky vo všetkých druhoch regulácie. Prieskum sledoval napríklad energetiku, dopravu či poštu a telekomunikácie.
„Príkladom je obchod s telekomunikačnými službami. Musíme uznať, že sme liberálna krajina. Firmy nemajú problém vstúpiť na trh,“ poznamenal prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.
Ďalším príkladom je trh s energiami. Zatiaľ čo v roku 2008 u nás dodávali elektrinu a plyn iba tradiční monopolní dodávatelia, dnes je už ponuka pre domácnosti a firmy podstatne širšia. Napriek tomu viacerí odborníci tvrdia, že regulácia v energetike u nás už nie je vôbec potrebná. Štát dnes určuje napríklad maximálne ceny energií pre domácnosti a malé podniky. Podľa analytika energie-portal. sk Radovana Kazdu však tieto zásahy štátu trhu skôr škodia ako pomáhajú.
Pokrok vidno aj v doprave. Dôkazom je vstup nového železničného dopravcu, ktorý dnes už konkuruje bývalému štátnemu monopolu.
Podnikateľské prostredie sa nezlepšilo
Zatiaľ čo regulácia v spomínaných odvetviach ustupuje, podnikatelia sa sťažujú na celkovo horšie prostredie pre biznis. „Nemyslím si, že podnikateľské prostredie sa zlepšilo. Priame investície od roku 2006 klesajú,“ poznamenal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina. Vláda na jednej strane znížila administratívnu záťaž tým, že napríklad zjednodušila zostavovanie účtovných uzávierok a ich ukladanie do zbierky. Na druhej strane však prijala aj opatrenia, ktoré zhoršili podmienky pre biznis.
Proti podnikateľom išla podľa Hoštáka reforma Zákonníka práce, zavedenie daňových licencií pre s. r. o., daňových zábezpek či zákon o kolektívnom vyjednávaní. Podľa tohto predpisu môžu odborári donútiť zvyšovať platy firmy v celých odvetviach podľa kolektívnej zmluvy.