StoryEditor

Ukrajina zoberie Slovensku fabriku

22.01.2015, 23:00
V Liptovskom Hrádku balí kufre globálny líder v telekomunikačnej technike – izraelský výrobca Ceragon Networks.

Po tom, čo v Krompachoch ohlásil koniec Panasonic a o prácu prišlo takmer 700 ľudí, dostáva elektrotechnický priemysel na Slovensku ďalšiu ranu. Výrobu zo Slovenska na Ukrajinu sťahuje izraelský výrobca telekomunikačných zaradení Ceragon Networks. O prácu tak v Liptovskom Hrádku príde 60 až 80 ľudí. „Prepúšťanie v Ceragone beriem ako fakt. Situácia z tohto pohľadu nie je ružová,“ povedal HN primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Korporácia šetrí

Svetová jednotka v bezdrôtovej telekomunikácii prišla na Liptov pred necelými štyrmi rokmi. Izraelská firma Ceragon vtedy na celosvetovej úrovni kúpila nórskeho výrobcu vysokofrekvenčných vysielačov a rádií. Akvizíciou spoločnosti Nera získala v Liptovskom Hrádku výrobné a montážne kapacity. Po čase pribudli slovenskej dcére globálneho lídra Ceragon Networks so sídlom v americkom štáteNewJersey činnosti vo výskume a vývoji, projektovom riadení a zákazníckom servise. V čase fúzie spoločností Ceragon a Nera pracovalo na Liptove 140 ľudí. Dnes sa však situácia radikálne mení.

Ceragon Networks už roky kvária veľké straty a korporácia sa rozhodla osekať náklady. „Podstupujeme ťažké, ale nevyhnutné kroky na operačnej úrovni, aby sme zefektívnili organizáciu a riadenie,“ tvrdí Ira Palti, CEO Ceragon Networks Ltd. Holding sa chce vrátiť do čiernych čísiel už v druhom kvartáli tohto roka. Znižovanie nákladov má firma celosvetovo dosiahnuť i okamžitým znížením počtu zamestnancov o približne 14 percent.

Pocítia to i na Liptove

Prepúšťanie sa bolestivo dotkne i aktivít holdingu na Slovensku. „S výrobou súvisiace pracovné miesta sa budú rušiť. Počty a konkrétne pozície ešte nepoznáme,“ hovorí pre HN riaditeľka slovenskej dcéry Ceragon Networks Zuzana Habaj. Centrálne vedenie firmy totiž presúva v rámci šetrenia výrobu z Liptova na Ukrajinu. I keď oficiálne informácie známe nie sú, na Liptove sa nahlas hovorí o hromadnom prepúšťaní. To má firma oznámiť na prelome januára a februára. „Zamestnávateľ k dnešnému dňu nenahlásil hromadné prepúšťanie,“ informovala riaditeľka Úradu práce v Liptovskom Mikuláši Janka Chomisteková. Podľa informácií HN však o prácu príde 60 až 80 ľudí.

Na druhej strane dobrou správou je, že o prácu neprídu všetci zo súčasných približne 120 zamestnancov firmy. „Výpoveď zatiaľ nikto nedostal. Niektoré pracovné pozície ostávajú,“ zdôrazňuje riaditeľka závodu v Liptovskom Hrádku. Tie sa majú týkať práve globálnych činností z oblasti manažmentu a projektového riadenia.

Požičiavanie nepomôže

Problém Ceragonu sa dnes už nedá vyriešiť ani zabehnutým vzájomným požičiavaním zamestnancov. Tri výrobné spoločnosti Ceragon, Eltek a Seidel Slovakia, sídliace v elektrotechnickom priemyselnom parku v Liptovskom Hrádku, sa pred dvomi rokmi pustili do ojedinelého projektu Flexi Liptov. Pri väčších výkyvoch objemu výroby si firmy zamestnancov medzi sebou flexibilne presúvali. Vyhli sa tak prepúšťaniu či dočasnému zamestnávaniu cez agentúry. „Nejde o dočasné rozhodnutie zbaviť sa výroby. Snahou korporácie je totiž znížiť fixné náklady a premeniť ich na variabilné,“ uzatvára Zuzana Habaj.

Prázdnu výrobnú halu po Ceragone by mohla obsadiť susedná elektrotechnická firma Eltek. „Časť prepustených si môže nájsť prácu v susedných elektrotechnických firmách,“ myslí si Tréger. V okrese s 12-percentnou mierou nezamestnanosti má elektrotechnický priemysel v Liptovskom Hrádku silné korene. V Elteku pracuje viac ako 600 ľudí a od novembra priberá ďalších.

Rozhodli aj dramatické poklesy

Najviac z produkcie liptovského závodu Ceragon Networks Liptovský Hrádok ide na trhy do Južnej Ameriky. Významnými

teritóriami sú tiež Severná Amerika, Afrika a Ázia. Vysokofrekvenčné vysielače a rádiá používajú najmä telekomunikační operátori a internetoví provideri. Využitie majú tiež v armádnej komunikácii, na ropných vežiach, v lodnej doprave a vo vládnych komunikačných projektoch. Slovenskej dcére Ceragonu však dramaticky klesajú tržby. Kým v roku 2010 dosiahli hranicu 59 miliónov eur, o tri roky sa scvrkli na 21 miliónov eur. Firma však pritom bola roky

vysoko zisková. Zlom nastal iba nedávno. Zo zisku viac ako 1,5 milióna eur v roku 2012 sa o rok neskôr prepadla do straty takmer 500-tisíc eur.

01 - Modified: 2007-02-22 17:14:00 - Feat.: 0 - Title: Bývalý varšavský arcibiskup chce očistiť svoje meno
01 - Modified: 2021-04-27 04:13:33 - Feat.: - Title: Vstupujeme do éry technologických zázrakov 02 - Modified: 2020-11-30 20:30:21 - Feat.: - Title: Technici sa sťažujú na zlepené mobily na jedno použitie 03 - Modified: 2020-01-09 09:49:14 - Feat.: - Title: Odborníci rodičom s malými deťmi: Malým deťom elektrotechniku nedávajte! 04 - Modified: 2016-11-09 22:18:51 - Feat.: - Title: Rastieme vďaka pridanej hodnote 05 - Modified: 2014-11-26 21:55:27 - Feat.: - Title: Eurovíziu rozžiarili svetlá zo Spiša
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. november 2024 14:00