Mladým Slovákom sa nechce opúšťať rodinné hniezda. Ukazujú to najnovšie európske štatistiky, podľa ktorých sme na chvoste Európy a predbehli nás len Chorváti. Viac ako 67 percent mladých do veku 34 rokov sa u nás nechce osamostatniť a užíva si výhody „mamahotela“. Európske štatistiky však skresľuje fakt, že mladí Slováci si neprehlasujú pri sťahovaní za štúdiom a prácou trvalý pobyt.
Skreslená štatistika
Meranie štatistici uskutočnili osobnými dotazníkmi pri návšteve domácností. „Spoločné bývanie považovali za také, v ktorom ľudia spolu hospodária a každý prispieva na životné potreby,“ tvrdí Ľudmila Ivančíková zo sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu. Zarátané však boli aj osoby s trvalým pobytom, ktoré boli dlhodobo mimo domu kvôli zamestnaniu, škole či práci v zahraničí. A problémom Slovenska je, že veľa mladých si neprehlasuje trvalé pobyty, keď býva v podnájme. „Chcelo by to kontrolu dotazníkov,“ povedal Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti. Mladého človeka, ktorý odíde za prácou do Anglicka, stále berieme ako našinca, stačí, že sa ešte vráti na Vianoce. To považuje Páleník za nonsens.
Slováci majú problém s vlastným bývaním
Aj keď môže byť štatistika nafúknutá, na Slovensku značná časť mladých zostáva dlhšie s rodičmi. Podľa Inštitútu pre výskum práce a rodiny je problémom ponuka a finančná dostupnosť bytov. „Zo všetkých výskumov vychádza samostatné bývanie ako primárna podmienka na založenie rodiny a osamostatnenie sa,“ uviedla Jarmila Filadelfiová, výskumníčka z IVPR. Podľa nej nemusí ísť o dobrovoľné rozhodnutie mladého človeka využívať služby rodičov, ale o nutnosť kvôli nedostupnosti vlastného bývania.