Ani hrozba vysokých pokút neodradila obchodné reťazce od toho, aby porušovali pravidlá bezpečného predaja potravín. Tvrdí to minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD), ktorý to dnes ilustroval na výsledkoch potravinových kontrol v prvom štvrťroku tohto roka. Nedostatky našli pri každej šiestej kontrole. A to hlavne v čase po skončení pracovnej doby. Plesnivá zelenina a ovocie, údené mäso či plesnivé priestory určené na skladovanie potravín. To boli len niektoré z pochybení, ktoré Štátna veterinárna a potravinová správa pri kontrolách odhalila. Vo všeobecnosti sa však znížil počet prípadov predaja potravín po dátume spotreby a dátume minimálnej trvanlivosti.
V rebríčku vedie Lidl
Prvé miesto v Jahnátkovom rebríčku nekvality, teda v prehľade obchodných reťazcov s najvyšším podielom pochybení obsadil nemecký obchodný reťazec Lidl. Za ním skončila rakúska Billa. Oproti minulému roku si pohoršila aj slovenská sieť obchodov Coop Jednota. „Je to cesta k ďalšiemu pritvrdeniu zákona o potravinách,“ komentoval výsledky Jahnátek. Minulý týždeň v rozhovore pre HN povedal, že obchody si robia z kontrol srandu.
Generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu na ministerstve Zuzana Nouzovská povedala, že aktuálny zákon by mohli znovu prehodnotiť o pol roka. Ten už bol pritom súčasným vedením agrorezortu novelizovaný dvakrát. Medzi hlavné zmeny noviel patrilo zvýšenie pokút za opakované porušenie pravidiel predaja potravín.
Dlhá cesta k pokutám
Kontrolóri už pri kontrolách odhalili desať prípadov predajní, v ktorých boli naplnené podmienky pre udelenie pokuty v minimálnej výške jeden milión eur. V prípadoch momentálne prebieha správne konanie. Tie však zvyknú podľa riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša trvať aj tri roky. Pokuty môžu byť navyše znížené vzhľadom k skutočnosti, že v tento mesiac začala platiť novela zákona o potravinách, ktorá priniesla zmeny v pravidlách správneho konania. Porušenie sa tak musia opätovne prehodnotiť.