Nakoľko môže vláda ovplyvňovať trh? Do akej miery je divoký súťaživý trh v prospech spoločnosti? Ako fungujú kontrolné mechanizmy ekonomík veľkých aj malých spoločností a priemyselných odvetví? Aj tieto otázky si kladie Jean Tirole, profesor ekonómie z Toulouse, čerstvý držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu.
Krotenie ekonomiky
Jeho snahou bolo objasniť, ako možno pochopiť reguláciu priemyselných odvetví pomocou silných spoločností. Zároveň poukazuje na to, ako možno skrotiť veľké priemyselné odvetvia a ich ekonomiku. Jeho práca prichádza v čase, keď sa krajiny snažia držať ruku nad veľkými spoločnosťami. Príkladom je spoločnosť Google, nad ktorej ekonomikou chce získať Brusel kontrolu. Tirole v práci odporúča, kedy má vláda zasiahnuť a kedy nie. Poukazuje a vysvetľuje, že rôzne odvetvia, napríklad telekomunikácie a banky, nesmú byť regulované rovnakým spôsobom. Načrtol model, akým sa môže pristupovať k firmám, ktoré sa venujú rozličným odvetviam. Doterajšie regulačné zákony totiž nezohľadňujú špecifiká rozličných odvetví a k firmám pristupujú rovnako. Tirole tak priniesol návod, ako pochopiť a riadiť priemysel pomocou pár veľkých podnikov.
Čítajte viac:
Za krotenie gigantov získal Nobelovu cenu
Je úspešný. No nezabudol, odkiaľ prišiel
Poslední nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu
Ekonóm, ktorý má vplyv
Výskum Jeana Tirola je charakteristický poukázaním na rozdiely, aké rôzne odvetvia majú. Ponúka návod, ako regulovať a viesť spoločnosti v rôznych odvetviach. Ten by mohol inšpirovať politikov a ekonómov pri tvorbe nových zákonov. Jean Tirole sa problémom regulácie monopolov a veľkých spoločností zaoberá už od osemdesiatych rokov. Jeho práca je príkladom toho, ako môže teória ekonomiky mať aj praktický dosah na spoločnosť. Porota ho označila za najvplyvnejšieho ekonóma svojej doby.