StoryEditor

Kiska nepôjde proti Ficovi. Podpísal kľúčový zákon pre Váhostav

27.04.2015, 14:09
Autor:
redredTASRTASR
Prezident povedal, že nebude brániť dohode medzi vládou a bankami.

Prezident SR Andrej Kiska dnes podpísal novelu Obchodného zákonníka, ktorá má pomôcť malým veriteľom stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. „Ako prezident nebudem brániť dohode medzi vládou a bankami a preto som zákon podpísal. Ale zákon, ktorý som podpísal, obsahuje aj pár rizík,“ vyhlásil Kiska.

Prezident vyjadril pohoršenie, že v posledných dňoch a týždňoch sme sa stali svedkami niečoho, čo je podľa neho neakceptovateľné. "V reakcii na až kriminálne konanie jednej spoločnosti rokoval celý týždeň parlament,“ doplnil Kiska.

Všetko sa dialo kvôli jednej firme

Podľa neho sa toto všetko dialo kvôli jednej firme, ktorej sa mimoriadne a dlhodobo darilo v obchodovaní so štátom.

Na základe schváleného zákona sa bude môcť spoločnosť Váhostav-SK vzdať 49 percent svojich nezaťažených akcií v prospech nezabezpečených veriteľov. Teda malých firiem a živnostníkov, aby sa aj takýmto spôsobom uspokojili ich pohľadávky voči firme.

V rámci novely sa upravuje aj proces reštrukturalizácie firiem a zavedú sa do praxe opatrenia, na ktorých sa dohodla vláda s veriteľmi stavebnej firmy Váhostav-SK, jej vedením a bankami.

Veritelia reštrukturalizovaných firiem si tak budú môcť vymáhať celých 100 percenta zo svojich pohľadávok. Záväzky spoločností sa totiž ani po skončení reštrukturalizačného procesu nevymažú.

Peniaze z osobitného odvodu

Zároveň sa novelou rozširuje účel použitia osobitného odvodu bánk aj na posilnenie vlastných zdrojov spoločností, v ktorých má štát 100-percentnú majetkovú účasť. Malým veriteľom Váhostavu sa chystá štát cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) ponúknuť okamžité odkúpenie pohľadávok vo výške 50 percent ich hodnoty. Na toto odkúpenie sa majú použiť práve peniaze z osobitného odvodu.

Novela prináša aj možnosť úpravy reštrukturalizačného plánu ešte pred jeho schválením na schôdzi veriteľov. V prípade Váhostavu-SK sa tak budú môcť banky, ktoré sú tiež veriteľmi stavebnej spoločnosti, vzdať časti svojich zabezpečených pohľadávok.

Kým podľa navrhnutého reštrukturalizačného plánu majú dostať v rámci reštrukturalizácie 100 percent z dlhovaných peňazí, na základe dohody s vládou to má byť len 85 percent. Zostávajúcich 15 percent si rozdelia malé firmy a živnostníci. Drobní nezabezpečení veritelia tak v konečnom dôsledku dostanú viac ako v reštrukturalizačnom pláne navrhovaných 15 percent.

01 - Modified: 2007-05-19 14:00:00 - Feat.: 0 - Title: George Michael sa vyslovil za legalizáciu marihuany
01 - Modified: 2025-05-23 09:31:06 - Feat.: - Title: Zipsovanie na slovenských cestách: Užitočnú povinnosť množstvo vodičov úplne ignoruje 02 - Modified: 2025-05-19 16:34:32 - Feat.: - Title: Rumunsko prišlo s novým zákonom, ktorý armáde povoľuje zostreľovať cudzie drony 03 - Modified: 2025-05-19 14:38:35 - Feat.: - Title: Boj Váhostavu s Doprastavom o diaľnicu na severe pokračuje. Štát musí pre výhrady znovu posúdiť víťaznú ponuku 04 - Modified: 2025-05-16 21:22:04 - Feat.: - Title: Pätica republikánov sa vzbúrila proti Trumpovmu zákonu „One Big, Beautiful Bill“ 05 - Modified: 2025-05-13 11:08:15 - Feat.: - Title: Jazda na diaľnici? O niektorých pravidlách vodiči ani netušia, no musia ich dodržiavať
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. máj 2025 07:33