Sú okamihy, ktoré môžu meniť podobu celého regiónu. Rodia sa síce ťažko, ale ich výsledky pomôžu niekoľkým generáciám dopredu. O jednom takom sa rozhodovalo pred 18 rokmi. A v centre záujmu boli Košice. Práve tie si do hľadáčika vybrala japonská automobilka Toyota. Tá sa rozhodla pre európsku expanziu a vo svojich myšlienkach zablúdila aj na Slovensko. A počítala s ním celkom reálne. Aspoň také boli v tom čase ohlasy z rokovaní. Malo to však jeden zádrh – vládu Vladimíra Mečiara a nie práve najlepšie meno Slovenska v zahraničí.
Slovensko malo počas vlády Mečiarovho HZDS vo svete zlé meno. Snímka: SITA/Marián Peiger
Rokovali už o pomoci
Písal sa rok 1997 a Východoslovenské železiarne (VSŽ) šokujú verejnosť. V Košiciach sa majú vyrábať automobily. Zákulisné informácie boli jasné. Pri Košiciach má vyrásť automobilka, ktorá bude spolupracovať s japonskou Toyotou. „V tejto chvíli nemôžeme komentovať podrobnosti našej štúdie možného druhého automobilového závodu v Európe. Toyota v súčasnosti zvažuje, či potrebuje nové investície v Európe a zbiera informácie v niekoľkých európskych štátoch,“ zahmlieval hovorca VSŽ. V hre mali byť susedné krajiny a my.
Rokovania skutočne prebiehali. Kým bežne o nich vláda ani zapojené firmy verejne nehovoria, v tomto prípade to bola výnimka. „Automobilku by sme mali začať stavať koncom roka 1999,“ uviedol pre novinárov predseda Dozornej rady VSŽ Alexander Rezeš. Oceliari dokonca hovorili o závode stredoeurópskeho významu. Gigant z východu už dokonca rokoval aj s japonskou bankou Nomura.
Slovenska sa zľakli
Pre východ krajiny by takáto investícia mala zásadný význam. Spolu s dodávateľmi mala fabrika vytvoriť tisícky miest. O vedľajších a nepriamych dosahoch ani nehovoriac. Nakoniec všetko prasklo ako veľká bublina. Dôvodov bolo viacero. Slovensku určite nepomohla mediálna kampaň, ktorú rozpútali predstavitelia VSŽ aj vlády. Japonské firmy na takéto „vynášanie“ z rokovaní neboli zvyknuté. Našej dôveryhodnosti to vôbec nepomohlo.
Tieto skúsenosti pritom len potvrdzovali už aj tak zlé renomé, ktoré malo v Slovensko v zahraničí. Zmarené referendum, únos prezidentovho syna do zahraničia aj obavy zo smerovania krajiny jednoducho urobili svoje. Japonci sa zľakli. O pár rokov neskôr otvorili spolu s Peugeotom svoj závod v susednom Česku. Tomáš Vašuta