Predavačky, čašníčky a chyžné do hotelov v Alpách, ale aj biznis analytik či inžinier na testovanie softvéru. Aj na tieto pozície sa môžu hlásiť Slováci, ktorí by radi pracovali v Rakúsku. Pri veľkej väčšine ponúk treba vedieť jazyk – túto skutočnosť si firma, ktorá miesto ponúka, často otestuje už v prvom kroku podaním inzerátu priamo v nemeckom jazyku.
Prvým argumentom, prečo v Rakúsku pracovať, sú platy, ktoré sú aj niekoľkonásobne vyššie ako na Slovensku. Druhým je zlepšenie si úrovne nemčiny, čo láka najmä mladšiu vekovú kategóriu. Ponuky na prácu v Rakúsku si môžete vyberať aj na našich portáloch, avšak môžete si priamo pozrieť aj tie rakúske, kde sú ponuky podrobne opísané a nechýba výška platu, čo sa o našich vždy povedať nedá.
Ďalším dôvodom, ktorý u mnohých o odchode pracovať do Rakúska rozhodne, je sporenie si na zahraničný dôchodok. Na ten získate nárok po dovŕšení veku 60 rokov ako žena alebo 65 rokov ako muž. Pravidiel je mnoho, dôležité však je, že ak ste v Rakúsku pracovali aspoň jeden celý rok, máte nárok na čiastočný dôchodok a jeho výška bude zodpovedať lehote poistenia v pomere k celkovej dobe potrebného poistenia na získanie plnej sumy. Preto sa o tejto možnosti určite informujte.
Pozor však na to, ako idete pracovať. Mnohokrát sa totiž stáva, že záujemcovia nie príliš jazykovo zdatní, ktorým všetko potrebné vybaví agentúra či sprostredkovateľská firma, si myslia, že pracujú normálne, avšak v skutočnosti ide o živnosť. A tá má svoje vlastné pravidlá, ktoré si treba buď naštudovať, alebo sa nechať dôkladne poučiť.
Počas prvého roka sa „Sociálke“ nemusí platiť tak, ako ani u nás, avšak tento rok sa do dôchodku nezaráta. Živnosť v Rakúsku nie je problém vybaviť, dá sa to za pár hodín a agentúry to ochotne urobia za vás, avšak vždy je lepšie sa zamestnať. Toto sa týka najmä opatrovateliek – mnoho agentúr ponúka prácu iba na rakúsku živnosť.
Je však lepšie pozrieť si priamo rakúske ponuky, najmä tie, kde vás rodina priamo zamestná a nemusíte platiť províziu. Nechať sa totiž zamestnať v rodine, ktorú vám najprv „dohodila“ agentúra, nie je vždy možné a agentúry sa často bránia aj klauzulou v zmluve, kde je za to vysoká pokuta.
Chránia sa tak proti tomu, aby ju rodiny aj klientky v rámci obojstrannej spokojnosti vynechali z hry. Všetky zmeny, ktoré by ste chceli urobiť, si tak najprv vopred starostlivo zvážte a ak nemáte dostatok potrebných vedomostí, rozhodne ich radšej konzultujte.