Ak vláda neurobí zásadné zmeny, mohol by dlh verejných financií v roku 2061 narásť na 593 percent hrubého domáceho produktu. Tak toto nám v roku 2012 predpovedala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Po roku sú jej prognózy už optimistickejšie. Dlh verejnej správy by mal podľa nej v nasledujúcich 50 rokoch narásť „len“ na 269 percent HDP. Pod zlepšenie sa podpísal najmä minuloročný pokles deficitu pod tri percentá.
„Konsolidácia rozpočtu spolu s reformou výsluhového zabezpečenia silových zložiek zlepšili hodnotu ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti na tri percentá HDP oproti 4 percentám v roku 2012. Je to výsledok lepšej štartovacej pozície,“ uviedol predseda rady Ivan Šramko.
Aj napriek tomu, že ide pozítivnejšiu správu, ako v roku 2012, vysoký dlh je pre Slovensko stále extremným problémom. Slovensko bude musieť v nasledujúcich rokoch priniesť významné opatrenia, aby sa tomuto scenáru vyhlo.
Pod minuloročný lepší deficit a zlepšenie celkovej prognózy vývoja dlhu sa okrem toho podpísali aj dôvody, ktoré by sa Slovensku mohli naopak v budúcnosti vypomstiť. Medzi nimi je napríklad nedostatočné čerpanie eurofondov či výrazný výdavkov pokles miest a obci na investície. „Negatívne treba hodnotiť aj fakt, že hrubý verejný dlh v roku 2013 prekročil hranicu 55 percent, čo povedie k aktivácii ďalšieho sankčného pásma,“ dodal Šramko.