Dva roky. Tak dlho nepracovala väčšina nezamestnaných Slovákov. A ich počet sa každým rokom zvyšuje. Druhom štvrťroku ich počet medziročne narástol o jedenásť tisíc, čo je 10,2 percenta. Celkovo tak už dva roky nepracuje 186-tisíc Slovákov. Vyplýva to z údajov štatistického úradu.
Stoja firmy peniaze
Ide pritom o skupinu ľudí, s ktorých zamestnaním majú firma najväčšie problémy. A to preto, že počas rokov srtatila väčšina z nich pracovné návyky. V praxi tak musia na nich, aspoň v prvých mesiacoch, v práci dohliadať. Prípadne im podnik musí na vlastné náklady zaplatiť kurz či rekvalifikáciu. Takíto noví pracovníci majú taktiež problém udržať pracovné tempo. Sú skôr unavení, menej sústredení a častejšia robia chyby. Ako ďalej dodáva analytička Poštovej bankyEva Sadovská dlhodobo nezamestnaní majú okrem toho problém aj pri samotnom hľadaní si práce. „Stratu pracovných návykov si v ich prípade zamestnávatelia uvedomujú a k prijímaniu takýchto ľudí pristupujú opatrnejšie,“ hovorí.
Richter spúšťa nový projekt
Problém s ľuďmi, ktorí nepracujú viac ako rok či dva si uvedomuje aj samotné ministerstvo práce. Preto chce čoskoro spustiť projekt, vďaka ktorému by si mali nájsť prácu. „Máme záujem vrátiť do pracovného procesu ľudí, ktorí sú rok prípadne viac rokov evidovaní na úrade práce,“ povedal pred časom minister práce Ján Richter (Smer–SD). Pomôcť zamestnávať občanov znevýhodnených na trhu práce majú podľa Richtera agentúry, a to najmä personálne, prípadne medzivládne organizácie. A to tak, že nezamestnaných rekvalifikujú a nájdu im prácu. Ako však upozorňuje šéfka personálnej agentúry Index Nosluš Darina Mokráňová projekt nemusí skutočne ľuďom pomôcť. „V tom novom projekte je riziko, že aj keby sa agentúra chcela o nezamestnaného postarať, nemusí sa jej to podariť. Jednoducho sa mu v práci nepodarí vydržať ani rok, “ dodáva.