Slovensko má čoraz deravejší daňový systém, prospel by mu návrat k rovnej dani. Tvrdí to šéf liberálov z SaS Richard Sulík. Poukazoval pritom aj na aktuálne udalosti okolo jedného z vlastníkov J&T Patrika Tkáča, ktorý sa na sociálnej sieti zdôveril, ako pomáhajú svojim klientom optimalizovať dane.
Podľa Sulíka je aj tento prípad iba dôsledkom politiky vlády Roberta Fica a zavádzania rôznych výnimiek do daňového systému. "Čím viac výnimiek, tým je daňový systém nespravodlivejší a ponúka čoraz viac možností optimalizovať aj bez rád pána Tkáča," vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii Sulík.
Slovensko preto podľa neho potrebuje návrat k "poctivej" rovnej dani vo forme, ako bola v roku 2004. Takto nastavené podmienky podľa Sulíka výrazne limitovali aj motiváciu podnikateľov hľadať cesty na daňovú optimalizáciu.
Ako doplnil Sulíkov kolega Eugen Jurzyca, medzi výnimky zavádzané Ficovým kabinetom patrí napríklad superodpočítateľná položka na výskum, ktorá bude podľa neho ťažko kontrolovateľná.
Zároveň sa na aktuálnej schôdzi pripravujú ďalšie výnimky, napríklad pre investorov na burze, iné sa týkajú duálneho vzdelávania a zvýhodnené majú byť pri daniach aj start-upy.
Podľa Jurzycu výsledkom bude iba to, že užšia skupina podnikateľov, ktorá bude ochotná prelúskať sa byrokraciou a administratívou, bude mať nižšie dane. "Vláda Roberta Fica takéto výnimky udeľuje čoraz viac namiesto toho, aby udržiavala transparentný a jednoduchý daňový systém,“ tvrdí.
Zavedenie rovnej dane je tak podľa liberálov alternatívou voči politike vlády Smeru-SD a rozdávaniu peňazí zo sociálnych balíčkov. Podľa základných prepočtov by totiž náklady na sociálne balíčky pokryli zavedenie rovnej dane minimálne na úrovni 15 percent.