StoryEditor

Súkromník súťažiť nemusí

20.08.2013, 00:00

Ak sa nájdu aj iní investori ochotní zaplatiť 60 percent nákladov, tak štát 40 percent doplatí, hovorí pre HN Ladislav Čambal

Slovenská komora architektov kritizovala, že neprebehla architektonická súťaž. Čo hovoríte na ich kritiku?
Národný futbalový štadión je projektom súkromného investora, ktorý ho chcel postaviť výlučne zo súkromných zdrojov. Súkromný investor je a bude vlastníkom štadióna a všetkých vecí okolo. Reprezentačné výbery však budú hrať na štadióne zadarmo.

Ako sú stanovené sankcie v zmluve?
Všetko je na rozpočtových pravidlách, to si my nevyberáme. Plus sa musí dodržať zákon. Ten je viac ako hocijaká zmluva. Keby sme do nej aj niečo nedali, stále je dôležitý zákon.

Investor sa teda bude musieť riadiť zákonom o verejnom obstarávaní?
Samozrejme, vo všetkom. Tam, kde je treba robiť verejné obstarávanie, je investor povinný ho robiť na tú časť, ktorá plynie zo štátnych peňazí.

Teda iba na štadión?
Áno. Ostatné, ktoré si robia vo vlastnej réžii, nemusia.

Neobávate sa, že bude podobne ako pri zimnom štadióne problém rozlíšiť, kde končia ešte práce na štadióne a kde začínajú už práce na hoteli?
Pri zimnom štadióne si na to vtedajší minister zaplatil agentúru, ktorá monitorovala všetky výdavky. Zaplatili im vtedy nejakých 30-tisíc eur. Bolo to niečo ako stavebný dozor zo strany štátu. Urobil na to výberové konanie a tá firma kontrolovala všetky faktúry, ktoré sa predkladali a keď ich odsúhlasila, potom sa preplatili.

Takto budete postupovať aj vy?
Mne sa zdá 30-tisíc eur veľa, aby sme to dávali nejakej externej firme. Máme monitorovací výbor. Budeme sa snažiť zriadiť a urobiť to v spoločnej réžii so zväzom a investorom a prípadne aj s ministerstvom financií. Zatiaľ neplánujeme zobrať firmu, ktorá by kontrolovala faktúry za 30-tisíc eur ročne.

Odborníci hovoria, že pri týchto stavbách je hranicu medzi jednou a druhou stavbou ťažko určiť?
My sme riešili, či tie peniaze nemali ísť niekam inam alebo ich dať radšej na kultúru. Ja hovorím, že ak nájdete investora, ktorý vám postaví národné divadlo tak, že dá 60 percent a zvyšok dá štát, tak postavme ešte tri národné divadlá. A to isté hovorím v športe. Ak sa nájdu aj iní investori ochotní zaplatiť 60 percent nákladov, tak štát 40 percent doplatí a budeme mať najväčšiu infraštruktúru v Európe.

Ale sú tu ešte štadióny v Žiline a v Trnave. Tam budú tiež stánky vhodné pre reprezentáciu, prečo teda nemôže hrať reprezentácia zápasy a musí mať vlastný štadión?
Ale v hlavnom meste nemá. Viete si predstaviť, že by v Madride nikde nehrala reprezentácia, alebo v Moskve, Budapešti, vo Viedni?

Napríklad v Nemecku hráva v Mníchove.
Aj v Mníchove. V Berlíne asi ťažko môžu hrať. Ale vo väčšine vyspelých krajín sa hrá v hlavnom meste. A navyše je tam podmienka vzdialenosti od medzinárodného letiska. Pri hocijakom športe a medzinárodnej súťaži máte vždy v predpisoch dané, v akej vzdialenosti môže byť športovisko od letiska.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. december 2024 17:42